Bič na energie: Novostavby budeme mať povinne zelenšie, no vyjdú nás drahšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európska komisia vymyslela nový bič na energie. Všetky novostavby budú musieť byť už o pár rokov bez emisií. Povinné budú aj solárne panely. Ceny nehnuteľností pritom už poháňa inflácia a nedostatok materiálov.

Prevádzka budov spotrebuje v únii až 40 percent energie, tvrdí Európska komisia. Nielen ekoaktivizmus, ale najmä aktuálna energetická kríza urýchlili snahy o zníženie tohto čísla.

Problémy s energiami v Európe sa nám posledné roky kopia. Eurokomisia to chce zastaviť. Od roku 2030 budú musieť byť všetky novostavby bez emisií. Dohodli sa na tom na spoločnom rokovaní ministri energetiky.

„Budovy spotrebujú 53 percent plynu v Európskej únii. Je to kľúčový sektor pre znižovanie energie. Finálna dohoda je menej ambiciózna ako pôvodný návrh, ale je to krok vpred,“ povedala Kadri Simson, eurokomisárka pre energiu.

Pozrime sa podrobnejšie, čo Eurokomisia navrhuje. Verejné budovy budú musieť byť bez emisií ešte o dva roky skôr, ako je hlavný cieľ. Novinkou je, že všetky domy budú musieť umožňovať vhodnú inštaláciu solárnych panelov, a to už v roku 2029.

Vstupné suroviny pritom stále ženú ceny nehnuteľností do výšin. Spolu so stúpajúcimi úrokovými sadzbami sa môžeme dostať do extrémnej situácie, keď na novostavbu nebudeme mať peniaze. Stavitelia sa na prísnejšiu legislatívu pozerajú skepticky.

Peniaze na opravu starších domov rozdáva Únia už teraz. Slováci môžu požiadať o dotáciu z Plánu obnovy, maximálne do výšky 19-tisíc eur.

Smernica počíta aj s tým, že vo vnútri budov alebo ich tesnej blízkosti bude stáť dobíjacia stanica pre elektromobil. Návrh ešte musí schváliť Európsky parlament.

Viac v reportáži priloženej vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti