Emisie áut sa zrejme sprísňovať nebudú. Na rozhodnutie si ešte chvíľu počkáme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Emisné normy sa nateraz zrejme sprísňovať nebudú. Zdá sa, že Európska komisia ustúpila od ďalšieho tlaku na znižovanie emisií áut. Definitívny ortieľ by mal padnúť už čoskoro.

Euro 7. Nová norma, ktorá mala ešte viac obmedziť emisie automobilizmu. Tlačia na ňu ekoaktivisti, podľa ktorých najmä dieselové autá stále produkujú príliš veľa plynov škodiacich klíme aj zdraviu.

Už skôr sa pritom rozhodlo, že do roku 2035 spaľovacím motorom definitívne odzvoní. Preto podľa automobiliek nemá cenu vrážať miliardy do vývoja novej generácie motorov – tieto peniaze by sa totiž podľa nich dali využiť na zdokonaľovanie elektromobilov, ktoré majú byť jedinou alternatívou.

Ak by Euro 7 schválili v navrhovanej forme, znamenalo by to prakticky koniec dieselových áut. To by výrazne skomplikovalo prácu viacerých profesií.

Podľa Pavla Prepiaka, výkonného viceprezidenta Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR), by však napríklad dodávky pekárov, kuriérov či iných lokálnych služieb mohli prejsť pokojne na elektrinu.

„Dnes elektrické autá nemajú problém prejsť okolo 400 kilometrov, čo je pri dnešných rozvážkach a typoch vozidiel jazda, ktorú ťažko vieme naplniť či vyčerpať,“ uvádza Prepiak.

Faktom je, že elektrické autá sú násobne drahšie – významná časť Slovákov, ktorá musí dochádzať na autách za prácou, by o ňu pravdepodobne prišli. A problém by mali aj neplánované dopravy – napríklad záchranári alebo hasiči.

„Nevieme naplánovať, či bude horieť každé dve hodiny, aby sme stihli nabiť hasičské auto,“ dodáva.

Odborník upozorňuje, že v prípade dieslov povesť často predchádza realitu a spaľovacie motory nie sú také zlé, ako sú prezentované.

„Existujú na to prepočty, že dieselový motor vôbec nie je taký nečistý, ako sa zdá. Tá technika je dnes tak ďaleko, že na ňu vôbec nemusíme útočiť,“ tvrdí Alexander Štefuca.

Ak by prísne normy predsa len prešli, otázkou je, ako rýchlo by automobilky zareagovali a koľko by nové autá stáli.

Podľa dobre informovaných zdrojov sa pravidlá upravia len mierne, a to tak, že aktuálne platná norma Euro 6 pre benzínové motory bude platiť aj pre diesle.

To, či budeme musieť dať definitívne zbohom dieselovým tátošom a nahradiť ich elektrickými či benzínovými, sa dozvieme už čoskoro. Európsky parlament by mal 9. novembra definitívne rozhodnúť o osude Euro 7.

Viac v reportáži vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti