Cena nafty na Slovensku vyletela na historické maximá. A čoskoro bude horšie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Cenníky na slovenských pumpách sa opäť menili. Benzín síce zostal na pôvodnej hodnote, no nafta vyletela na historické maximá. Liter stojí totiž už toľko, koľko vodiči platili na prelome júna a júla, kedy vrcholilo zdražovania palív. Napĺňajú sa tak čierne scenáre, podľa ktorých nafta prelezie hranicu dvoch eur.

Motoristi na tento rok nebudú spomínať v dobrom. Počas celého roka rastú ceny palív, pričom obrovským katalyzátorom sa stala vojna na Ukrajine. Od tohto momentu pumpári neustále prepisovali cenovky.

Týždeň čo týždeň padali nové historické rekordy a už sa len čakalo, kedy padne na benzínkach nelichotivá dvojeurová hranica. Ceny sa napokon začiatkom prázdnin zastavili na eure deväťdesiatpäť a od tohto momentu začali klesať.

Prečítajte si tiež:

​Benzín cez zimu neklesne

Zlacňovanie pri benzíne bolo síce pomalšie, ale bolo aspoň kontinuálne. Nepretržite trvalo až do začiatku októbra, kedy sa zastavil na eure šesťdesiatštyri. Aj vzhľadom na vývoj cien v Česku, kde sa vrátili k tým predvojnovým, motoristi očakávali rovnaký priebeh aj na našom území.

Po asi trojtýždňovej stagnácii však prišiel opak. Ceny benzínu sa pohli smerom nahor a vo veľmi krátkom čase benzín zdražel až tri razy po sebe. Cena sa tak opäť hravo dostala nad euro sedemdesiat.

Minulý týždeň prišlo k miernemu zlacneniu a motoristi momentálne tankujú za euro sedemdesiattri. V najbližšom období síce opäť príde k zmene ceny, ale nepôjde o výrazné výkyvy.

„Pokiaľ sa ceny ropy prudko nezvýšia, môžeme očakávať, že cena okolo hranice 1,7 eura za liter bude dlhodobejšia a mali by sme si na ňu zvykať,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Aktuálne ceny palív na slovenských pumpách
Aktuálne ceny palív na slovenských pumpách Zdroj: TVNOVINY.sk

​​​Čierne scenáre sa začínajú napĺňať

Horšia situácia je pri nafte. Tá zlacňovala len do polovice augusta, pričom nasledovalo dlhé obdobie malých cenových zmien. V októbri však začala opäť výrazne dražieť a minulý utorok sa dostala opäť nad hranicu euro deväťdesiat.

Neprešiel ani týždeň a nafta je na historických rekordoch zo spomínaného prelomu júna a júla. Začínajú sa tak napĺňať čierne scenáre.

„Nafty je v Európe dlhodobo nedostatok a vojna na Ukrajine len prehĺbila tento stav. Preto tlak na jej cenu bude s príchodom chladných dní ešte narastať. Je veľmi pravdepodobné, že na benzínových pumpách čoskoro uvidíme ceny nad dvomi eurami,“ uzavrel Burda.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.