Mnohí Slováci si v obchodoch všimli zaujímavý jav. Nikoho nepoteší

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slováci sú v obchodoch zúfalí. Ceny potravín sú totiž každým mesiacom vyššie a v najbližšom období sa situácia určite nezlepší. Dôvodom je súbeh viacerých kríz, najnovšie výrobcovia bojujú s vysokými cenami energií. Aj preto sa rozšírila tzv. shrinkflácia.

Ceny potravín rastú dvojciferným tempom. Toto hlásia už niekoľko mesiacov štatistici a medzi regálmi sa to už viditeľne prejavilo. A to aj pri základných potravinách ako chlieb, maslo, mlieko či mäso.

V čase extrémne rastúcich cien sa preto výrobcovia snažia ich rast tlmiť rôznymi spôsobmi. Najrozšírenejším je tzv. shrinkflácia, teda zmenšovanie gramáže jednotlivých výrobkov.

Množstvo produktov má zrazu inú gramáž

Sami sme sa presvedčili, že v poslednom období sa gramáž jednotlivých výrobkov zmenila. Porovnali sme si totiž reklamné letáky z roku 2020 s tými súčasnými. Netrvalo nám dlho a hneď sme našli niekoľko takýchto produktov.

Napríklad známy margarín sa zmrštil až o 50 gramov, podobne aj obľúbený kakaový nápoj. Trojuholníkový tavený syr má o 20 gramov menej a smažené lupienky o 25 gramov.

Na tento trend upozornili aj naši čitatelia, ktorí sa pod našou výzvou na sociálnej sieti v desiatkach komentárov rozhorčovali, čo všetko sa už zmenšilo.

„Samozrejme, že sa zmenšujú, napríklad maslo z 250 gramov na 200,“ uviedla čitateľka Iveta.

„Aj to kura nie je už to, čo kedysi bývalo, hlavne, že je drahšie a menšie,“ pridala sa Mária.

„Detské umelé mlieko zo 600 g balenia je zrazu 500 g a ešte aj za vyššiu cenu,“ podčiarkla Dominika.  

„Môj obľúbený produkt to nie je, ale nášho kocúra áno. Jeho kapsičky sa zmenšili zo 100 g na 80 g. A ja, že prečo je stále hladný. Samozrejme, cena tá istá, alebo niekde aj vyššia,“ zaglosovala Daniela.

Prečítajte si tiež:

​Zmenšia, aby nemuseli zvýšiť cenu

Analytička má na to jednoduché vysvetlenie.

„Výrobca je v prípade rastúcich výrobných nákladov, cien energií a pod. nútený zvýšiť aj cenu svojich výrobkov pre spotrebiteľov. Výrazné zvýšenie ceny sa firma môže snažiť čiastočne vykompenzovať aj znížením gramáže daného výrobku,“ vysvetlila pre TVNOVINY.sk analytička Jana Glasová.

V praxi to znamená, že výrobca ušetrí na výrobe a jeho zvyšujúce náklady sa nemusia natoľko premietnuť do konečnej ceny. Navyše väčšina zákazníkov si viac všíma cenovku ako zmenu gramáže.

„Dôvodom zmenšovania gramáže na produktoch je snaha udržať cenu výrobku na pôvodnej úrovni resp. zabrániť výraznému zdraženiu,“ dodala Glasová.

Prečítajte si tiež:

​Zmenšovaniu sa nevyhli ani známe čokolády

Nejde však o fenomén tejto krízy. Ide o pomerne bežný jav, ktorý sa pri výrobe produktov bežne vyskytuje.  

Napríklad v roku 2016 čelil vo Veľkej Británii kritike výrobca Mondelēz International pre čokoládovú tyčinku trojuholníkového tvaru Toblerone. Tá zrazu mala väčšie medzery medzi ihlančekmi. Spoločnosť priznala, že chcela ušetriť.

O dva roky neskôr tá istá spoločnosť zmenšila aj vybrané druhy obľúbenej čokolády Milka. A podobný osud postihol aj čokoládu Figaro.

Odborníci preto radia, aby sa zákazníci zamerali na jednotkovú cenu. Teda, aby si všímali, koľko by zaplatili za kilogram alebo liter vybraného produktu.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti