Pozitívna prognóza: Ceny plynu budú klesať. Experti naznačili o koľko

Prepojovací plynovod medzi Poľskom a Slovenskom.
Prepojovací plynovod medzi Poľskom a Slovenskom. Zdroj: TASR/Roman Hanc

Americká banka Goldman Sachs očakáva, že európske ceny zemného plynu v najbližších mesiacoch padnú o 30 %, informuje CNBC.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa na holandskej burze TTF v utorok obchodoval približne po 120 eur za megawatthodinu (MWh). Experti Goldman Sachs však prognózujú, že jeho cena v 1. kvartáli 2023 klesne na 85 eur za MWh.

Koncom augusta sa po zastavení dodávok z Ruska dostala cena referenčného kontraktu na rekordné maximum 342 eur za MWh. Existuje viacero dôvodov aktuálneho zníženia cien plynu v Európe, medzi ktoré patria plné zásobníky, relatívne teplá tohtoročná jeseň a veľké dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG).

Prečítajte si tiež:

​​Podľa aktuálnych správ približne 60 lodí čaká pri európskych brehoch, aby mohli vyložiť náklad LNG. Podľa údajov Gas Infrastructure Europe sú európske zásobníky plynu naplnené na 94 %.

Aj napriek optimizmu týkajúceho sa vývoja cien v krátkodobom horizonte, ktorý by mohol zmierniť krízu spôsobenú prudkým zvýšením životných nákladov, európski lídri sú pod tlakom, aby zabezpečili dodávky v strednodobom horizonte.
Analytici Goldman Sachs takisto síce počítajú s poklesom cien plynu v 1. štvrťroku 2023 na 85 eur za MWh, potom však cena podľa nich začne opäť rásť a do konca júla 2023 by sa mohla dostať tesne pod 250 eur za MWh.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 30.10. o tom, že ľudia vo veľkom vykupujú elektrické ohrievače:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti