Známy nemecký reťazec skracuje pre drahé energie otváraciu dobu. Budú nakupovať kratšie aj Slováci?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Energetická kríza skracuje otváracie hodiny obchodov. Najnovšie tak urobil nemecký reťazec Aldi Nord, ktorý pôsobí až v deviatich európskych krajinách. Zisťovali sme, či podobný krok nezvažujú aj obchodné reťazce na Slovensku.

Maloobchody v celej Európe hľadajú spôsoby, ako znížiť účty za elektrinu. Mnohé, vrátane tých na Slovensku, sa snažia prijímať viaceré ekologické opatrenia. Od používania zelenej energie až po výmenu úsporných LED žiaroviek.

Z avizovaných opatrení sa zatiaľ môžu zákazníkov dotknúť len dve. Prvým z nich je znižovanie teploty v predajniach počas zimnej sezóny.

„Určite sa budeme aj na toto pozerať, pretože sa o tom veľa hovorí, ale treba si uvedomiť, že aj vyhláška stanovuje určité limity, čo je 19 stupňov,“ uviedol ešte začiatkom septembra generálny riaditeľ Tesco Slovensko Martin Kuruc.

Rovnako rozmýšľa aj švédsky nábytkársky gigant. Definitíva by mala padnúť už v najbližších dňoch.

„Teploty by sa mali pohybovať v rozmedzí od 16 (napríklad sklad, kuchyňa) do 21 stupňov (priestory, kde sa hýbu zákazníci v rámci OD),“ dodala hovorkyňa IKEA Lenka Kotlebová.

Prečítajte si tiež:

​Budú obchody skracovať otváracie hodiny?

Druhým opatrením je skracovanie otváracej doby. Na tento krok sa odhodlal nemecký diskontný reťazec Aldi Nord. Od novembra sa v mnohých z viac ako 2200 predajní zatvoria dvere namiesto desiatej večer o dve hodiny skôr.

Spoločnosť nespresnila, ktorých predajní a v ktorých krajinách sa to bude týkať, no toto opatrenie bude platiť počas celej zimy.

Pristúpia k tomuto kroku aj obchodné reťazce na Slovensku? Zatiaľ to nehrozí.

„V súčasnosti zmenu otváracích hodín neplánujeme, s výnimkou sviatkov budú predajne Tesco fungovať podľa bežných otváracích hodín,“ ozrejmila hovorkyňa Tesca na Slovensku Mária Zerzanová.

„Spoločnosť Kaufland Slovenská republika v.o.s. neplánuje zatvárať a ani prerušiť prevádzku v žiadnej zo svojich 74 predajní,“ pridal sa hovorca spoločnosti Samuel Machajdík.

Prečítajte si tiež:

​IKEA už cez leto skrátila otváraciu dobu o dve hodiny. Ďalšiu redukciu nateraz vylučuje.

„Skracovať otváracie hodiny sa nechystáme,“ uzavrela hovorkyňa Kotlebová.

Billa a Lidl na naše otázky neodpovedali.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti