Najväčší zamestnávateľ vo Fiľakove prepúšťa. Dôvodom sú ceny energií a pokles objednávok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Drahé energie a pokles predaja vezme prácu desiatkam ľudí. Dva mesiace pred Vianocami nahlásili hromadné prepúšťanie na juhu stredného Slovenska. V nábytkárskej firme majú garantovanú výrobu už len na jednu zmenu. 

Vo Firme Ekoltech vo Fiľakove roky vyrábajú nábytok. Zamestnanci sa však nedávno dozvedeli nepríjemnú správu. 

„Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje nahlásené hromadné prepúšťanie na úrade práce sociálnych vecí a rodiny Lučenec, v oblasti výroba ostatného nábytku. Počet ohrozených zamestnancov je 78,“ uviedla Marianna Šebová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny

Firma je najväčším zamestnávateľom v meste. V najlepších časoch tu pracovalo viac ako 1200 ľudí. Dnes už to nie je ani polovica. 

„Ak oni teraz klesnú o ďalších 80 - 90 zamestnancov, môžu prepadnúť pod hranicu 400 a môže sa stať, že mesto sa stane najväčším zamestnávateľom, čo je veľmi zlá správa pre nás všetkých,“ skonštatoval primátor Fiľakova Attila Agócs.

Ľudia v meste si musia nájsť novú prácu, aby uživili rodinu. Jednoduché to však nebude. 

„Každé pracovné miesto, o ktoré prídeme v týchto menej rozvinutých okresoch alebo dobiehajúcich regiónoch, je vždy bolestivé. Zasiahne to celú rodinu, lebo mnohokrát robí len jeden z manželov alebo z rodičov,“ upozorňuje Agócs.

Riaditeľ firmy sa nám na kameru vyjadriť odmietol. Mimo nej nám povedal, že ho táto situácia mrzí, no inú možnosť vraj nemali. 

Firme poklesli predaje aj objednávky a na vine sú vraj aj vyššie náklady na energie. 

Reportáž si pozrite hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.