Jesť alebo kúriť? Pred touto dilemou už stoja mnohí Slováci a bude ich pribúdať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kúriť alebo jesť. Pred touto voľbou môžu stáť najchudobnejšie rodiny, varujú ekonómovia. Energetická chudoba je u nás väčšou hrozbou ako inde v Európe. Elektrina, plyn a teplo už dnes ukrajujú najväčšiu časť našich rodinných rozpočtov. A od januára sa má zdražovať znova.

Vysoké čísla na účtoch už teraz vidí aj dôchodkyňa Jana Gašpárová.

„Šetríme, kde sa dá, nakúpili sme si LED žiarovky. Kúpili sme si dokonca sporák na drevo, aby sme ušetrili plyn. Dali sme si limit na sprchovanie, koľko plynu budeme používať, kade chodím, tade vypínam svetlo,“ hovorí pani Jana.

To, že sa Slováci boja ďalšieho zvyšovania cien energií, je opodstatnené. Energie nám berú z rodinných rozpočtov vyše 9 percent.

„Toto je najvyšší podiel v rámci celej Európskej únie. Keď sa pozrieme na priemer celej európskej únie, ten je na úrovni 4,3 percenta,“ hovorí analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Prečítajte si tiež:

Energetickou chudobou sú najviac ohrození osamelí seniori, domácnosti s jedným rodičom či viacpočetné rodiny. Ide o niekoľko stoviek tisíc obyvateľov Slovenska.

„Energeticky chudobnými sa môžeme stať napríklad aj vtedy, ak výdavky na bývanie presahujú 40 percent z našich príjmov každý mesiac. Ale aj vtedy, ak máme pravidelne problém s platením účtov za energie alebo bývanie,“ dodáva Sadovská.

Pani Jana hovorí, že sa možno dostanú do situácie, že si budú musieť vybrať, či jesť alebo kupovať lieky, alebo platiť energie.

Prečítajte si tiež:

„Už viac ako šetríme teraz, neviem. Neviem si s tým rady. A každý mesiac dostávame dôchodok ten istý,“ hovorí Jana Gašpárová.

V priemere nám každé jedenáste euro z rodinného rozpočtu odchádza na energie. V domácnostiach s nízkymi príjmami sa podľa ekonómov čoraz viac bude skloňovať pojem heat or eat, čo môžeme preložiť ako kúriť alebo jesť.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti