Mnohí Slováci sú zmätení pri kúpe spotrebičov. Mýlia ich rozdielne energetické štítky

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Chaos pri nákupe bielej elektroniky. Mnohých totiž mýlia energetické štítky. Tie síce už pred rokom prešli zmenou, no nie pri všetkých spotrebičoch. Téma energetickej náročnosti sa stala prudko aktuálnou práve s príchodom vysokých cien energií.

Vysoké ceny energií nútia mnohé domácností k výmene starších spotrebičov. Pri pohľade na energetický štítok však mnohí krútia hlavami. Narážajú hneď na dva problémy.

Prvým z nich je rozdielnosť spomínaných štítkov. Nie pri všetkých spotrebičoch sú už nové.

Napríklad, ak si dnes chcete kúpiť práčku a rovno aj sušičku, tak na spotrebičoch nájdete rozdielne štítky.

„Táto zmena sa týka len nasledujúcich spotrebičov: chladničky a mrazničky, práčky a kombinované práčky so sušičkami, umývačky riadku, vinotéky, televízory, monitory a elektronické displeje,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Alza Daniela Chovancová.

Sušičky, rúry, kotly alebo klimatizácie zasa majú stále staré.

„U týchto sa energetický štítok bude meniť až v nasledujúcich rokoch,“ dodala Chovancová.

Keď sa teda vrátime k nášmu príkladu, tak sa pokojne môže stať, že práčka, ktorá bola predtým A+++, sa po novom prepadla do nižšej kategórie, no sušička stále ostala na starej stupnici v A kategórii. Pritom energetická náročnosť sa ani pri jednom spotrebiči nezmenila.

Prečítajte si tiež:

​Z A+++ až do C kategórie

Odborník to vysvetľuje tým, že pri spotrebičoch, ktoré menujeme vyššie, sa pôvodný systém stal neprehľadný. V dôsledku rastúcej efektívnosti zariadení už totiž nepostačovalo označenie A a do klasifikačného systému sa museli pridávať štíty A+, A++ aj A+++.

„Európska komisia sa preto rozhodla prikročiť k zmene energetického označovania, ktorá spočíva v ‚posunutí‘ jednotlivých kategórií. V praxi to znamená, že napríklad chladnička, ktorá mala pôvodne označenie A+++, sa mohla dostať do kategórie C, hoci jej energetická efektívnosť sa nezmenila,“ vysvetlil analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.

Netreba sa tak preto pri výbere spotrebičov báť aj nižších energetických tried, len si treba uvedomiť, ktoré spadajú pod nové a ktoré zasa pod staré štítky.

„Úprava označovania je len metodickou zmenou,“ dodal Potočár.

​„Nedostatok“ áčkových spotrebičov

Druhým problémom, ktorí zákazníci hlásia, je nedostatok „áčkových“ spotrebičov s novými štítkami.

„Málo je k odberu trieda A,“ reagovala Monika na našu výzvu na sociálnej sieti.  

„Je problém nájsť vôbec B popravde, nieto ešte A,“ dodala Veronika.

Opäť však ide o zámer Európskej komisie. Tá chcela zabrániť, aby sa nezopakovala situácia zo starého systému.

„Výsledkom tejto úpravy je, že kategória A zostala takmer prázdna, aby sa tak do budúcnosti uvoľnilo miesto pre energeticky ešte efektívnejšie produkty a aby nebolo nutné označovanie riešiť pridávaním ďalších a ďalších symbolov ‚+‘,“ ozrejmil Potočár.

A práve preto je na trhu len málo spotrebičov, ktoré spĺňajú novú A kategóriu.

„Počíta sa, že do tejto kategórie sa budú radiť novovyrobené spotrebiče,“ uzavrela Chovancová.

Staré vymieňame za nové a úspornejšie

Predajcovia evidujú v súvislosti so zdražovaním energií zvýšený záujem o bielu elektroniku. Chladničky či práčky sú najväčšími žrútmi elektriny, siahame tak po nových modeloch.

Zaujíma nás najmä spotreba elektriny. Výmenou starých spotrebičov vie domácnosť ušetriť nemalé peniaze. Viac v reportáži nižšie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.