Rusko a Turecko dosiahli dohodu: Africkým krajinám v núdzi budú bezplatne dodávať obilie

Rusko a Turecko dosiahli dohodu: Africkým krajinám v núdzi budú bezplatne dodávať obilie
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Rusko a Turecko dosiahli dohodu o bezplatnom dodávaní obilnín do afrických krajín zápasiacich s nedostatkom potravín. Oznámil to v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Erdogan v televíznom vystúpení povedal, že súhlasil s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mu podľa jeho slov v telefonáte povedal, že „by sme mali posielať obilniny bezplatne do krajín ako Džibutsko, Somálsko a Sudán“.

„Dohodli sme sa, že o tom budeme podrobne diskutovať na summite G20 v Indonézii,“ doplnil najvyšší turecký predstaviteľ.

Prečítajte si tiež:

Rusko sa tento týždeň vrátilo k plneniu dohody, ktorá v lete umožnila obnovenie vývozu obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov. Ten bol zastavený od februárového začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá patrí k najväčším vývozcom obilnín na svete.

Júlová dohoda, sprostredkovaná Tureckom a Organizáciou Spojených národov s cieľom zmierniť potravinovú krízu vo svete, vyprší 19. novembra, tri dni po skončení summitu skupiny G20 na Bali.

Putin túto dohodu už viackrát kritizoval. Šéf Kremľa tvrdí, že ukrajinské obilniny smerujú namiesto chudobných štátov prevažne do európskych krajín. Ukrajina a európske štáty takéto obvinenia popierajú.

Pozrite si archívnu reportáž o dohode na vývoze obilia medzi Ruskom a Ukrajinou:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.