Vodičom kamiónov dochádza trpezlivosť. Pre kontroly na hraniciach plánujú blokádu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Autodopravcovia hrozia ostrým štrajkom. Ak sa neskončia kontroly českých policajtov, zablokujú diaľničný hraničný priechod Kúty – Lanžhot. Denne sa pred ním tvoria niekoľkokilometrové kolóny. Na hrozbu už reagovala česká vláda.

Vodiči kamiónov čakajú na hranici s Českom dlhé hodiny. Kilometrové kolóny sa tvoria od 29. septembra. Česká vláda zaviedla kontroly pre nával migrantov a viackrát toto opatrenie predĺžila.

Rozsiahle kolóny zapríčinili aj dve vážne nehody, pri ktorých vyhasol ľudský život. Slovenským autodopravcom dochádza trpezlivosť. Ak sa kontroly urýchlene neskončia, diaľničný priechod zablokujú už najbližšiu nedeľu.

„Presne o polnoci hermeticky uzatvoríme celú D2, kde budeme púšťať len osobné autá a zložky integrovaného záchranného systému. Všetko sme už dohodli s políciou,“ povedal podpredseda UNAS Marián Ürge.

Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová potvrdila, že situáciu sledujú. „V prípade, ak dôjde k blokovaniu cestných komunikácií na hraničných priechodoch, prípadne v ich okolí, budeme na vzniknutú situáciu operatívne reagovať v intenciách zákona,“ dodala Bárdyová.

Protestujúcich podporilo aj najväčšie združenie dopravcov ČESMAD. Už niekoľko týždňov rokujú so slovenským ministerstvom vnútra, aby zatlačili na zrušenie kontrol.

„Efekt nie je žiadny, pretože migranti, ktorých nám vrátia, počkajú na hranici a v tej kolóne sa snažia dostať v inom aute presne tým istým systémom naspäť,“ hovorí prezident združenia ČESMAD Pavol Piešťanský.

Česká strana ignorovala aj snahu zaviesť rýchly pruh pre kamióny, ktoré vezú palivo a rýchlo sa kaziace potraviny. Česká vláda po výzvach autodopravcov navýši počet hliadok, ktoré kontrolujú autá na hranici.

Ak sa situácia na českej hranici nezlepší, dopravcovia varujú, že zablokujú aj diaľničný priechod Rajka. Ochromili by tak celú diaľnicu D2, ktorá je súčasťou medzinárodného prepravného koridoru.

Zábery z diaľnice si pozrite v reportáži hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.