Trh s nehnuteľnosťami zatiahol ručnú brzdu. Na Slovensku sú dokonca regióny, kde ceny začínajú klesať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Realitná bublina sa už nenafukuje. Bytov a domov je síce stále málo, ale veľké zdražovanie ľuďom zmenilo plány o vysnívanom bývaní. Ceny sa zatriasli v základoch a niekde už aj klesajú.

Po príčinách sme pátrali v Banskobystrickom kraji, ktorý má bohatý sever a chudobný juh. Práve v tomto kraji sme za tretí štvrťrok zaznamenali najvýraznejší pokles cien nehnuteľností. Ceny domov a bytov sa v inzerátoch zatriasli a so začiatkom leta začali klesať, až sa na jeseň zastavili na úrovni 1 766 eur za štvorcový meter, čo je o 40 eur menej ako v predošlom kvartáli.

Kým Banská Bystrica je prirodzenou metropolou celého regiónu, Zvolen zasa ťaží zo svojej výbornej polohy na križovatke štyroch ciest. 

„Vzhľadom na to, že banky už nedávajú úvery tak jednoducho ako ešte pred rokom a aj úverové sadzby sa oveľa zvýšili, tak aj ľudia začínajú mať menej záujem,“ približuje majiteľka tamojšej realitnej kancelárie Jana Snopková.

Pekný byt v Banskej Bystrici či vo Zvolene pritiahol aj desať záujemcov. Dnes sa vraj na inzerát ozvú asi tak dvaja.  

„Je otázkou času, kedy ceny pôjdu dole. Budú sa musieť majitelia prispôsobiť trhu,“ verí Snopková.

Stagnáciu realitného trhu zaznamenali aj na juhu Banskobystrického kraja. Predaj ochabol, ceny ešte nadol nešli. 

 „Ľudia čakajú, že čo sa stane ešte do konca roka a pokúšajú sa ešte predať svoju nehnuteľnosť, za čo najdrahšie. Ešte chcú tie dozvuky nejako využiť,“ hovorí realitný maklér z Veľkého Krtíša Michal Hriň.

Či predávajúci alebo kupujúci, vyhliadky na realitnom trhu nevyzerajú dobre ani pre jednu skupinu. 

„V súčasnosti by som ľuďom odporučil, že ak chcú a majú na predaj nehnuteľnosť, aby ju predali ešte za nejakú rozumnú cenu. Pretože aj ten kupujúci, keď ju chce financovať cez hypotéku, má ešte väčšiu pravdepodobnosť ju získať aj za nejaký výhodnejší úrok, ako tomu bude po novom roku,“ myslí si Hriň.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.