Do slovenských obchodov čoskoro príde novinka. Plastové fľaše prejdú revolučnou zmenou

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Na slovenskom trhu sa chystá veľká zmena. Európska komisia totiž nariadila, aby od júla 2024 boli vrchnáčiky napevno upevnené k fľaši. Coca-Cola túto novinku v predstihu predstavila v Nemecku, obratom prišla obrovská vlna kritiky. Na zmenu sa musia pripraviť aj ostatné známe spoločnosti.

Každý, kto si v Nemecku kúpi Coca-Colu a všetky ostatné značky, ktoré pod ňu patria, zistí, že vrchnák je pripevnený k fľaši. Zákazníci však nie sú z tejto zmeny nadšení.

„Jedno z najzbytočnejších a najotravnejších ‚vylepšení‘, aké som kedy videl. Rád pijem z fľaše a vrchnák ma len otravuje.“   

„Aký hlúpy nápad! Vrchnák mi stále prekáža...“

Takto reaguje množstvo Nemcov na sociálnych sieťach. Všíma si nemecký denník Bild.

Fľaše s upevneným vrchnákom
Fľaše s upevneným vrchnákom Zdroj: Coca-Cola

​Ide o ekologické opatrenie

Nemecká pobočka Coca-Coly totiž už od novembra minulého roka začala s postupnou výmenou fliaš. Rozhodla sa tak predčasne zaviesť povinnosť, ktorú nariaďuje Európska komisia od júla 2024 všetkým členským krajinám. Ide o jedno z ekologických opatrení.

„Je to preto, aby sa tieto vrchnáčiky mohli recyklovať spolu s fľašami – namiesto toho, aby skončili niekde v prírode. Toto nariadenie bude platiť v celej EÚ, a tak v budúcnosti ich nájdete aj v Neapole, Štokholme či Marseille,“ uviedla nemecká pobočka Coca-Coly vo svojom stanovisku.

Zámerom je, že spotrebitelia zväčša nechajú vrchnák na fľaši a tým pádom sa v porovnaní so súčasnosťou vo väčšej miere dostane do recyklačného cyklu.

Prečítajte si tiež:

​Zmeny sa chystajú aj na Slovensku

Čoskoro táto novinka príde teda aj na Slovensko. Slovenská pobočka Coca-Coly síce na naše otázky nereagovala, prípravy potvrdila Kofola.

„Zavedenie neoddeliteľných uzáverov nariaďuje legislatíva EÚ. Aj my sa preto musíme na tento nový spôsob zatvárania našich produktov pripraviť,“ povedala na úvod Markéta Ryšková, projektová manažérka Kofola ČeskoSlovensko.

Spoločnosť vníma negatívne pripomienky zákazníkov, momentálne preto testuje rôzne verzie.

„Aktuálne testujeme jednotlivé typy neoddeliteľných vrchnáčikov od rôznych dodávateľov. Snažíme sa nájsť také riešenie, ktoré bude realizovateľné vo všetkých našich závodoch v Česku, na Slovensku, ale aj v Slovinsku a Chorvátsku, a čo najmenej naruší spotrebiteľský komfort,“ vysvetlila Ryšková.

Prečítajte si tiež:

​Kofola sa s touto novinkou veľmi neponáhľa a s kožou na trh pôjde, ako určuje Európska komisia.

„O plošnom zavedení uvažujeme v termíne, ktorý definuje legislatíva EÚ, teda najneskôr v júli 2024. Medzičasom budeme realizovať len čiastočné pilotné projekty,“ dodala Ryšková.

Pod spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko patria okrem iného aj minerálne vody Rajec a Kláštorná alebo hroznový nápoj Vinea.

Na zmenu sa pripravuje aj známy výrobca nealko nápojov. 

„Pripravujeme sa na to tak, aby sme to v roku 2024 vedeli produkčne zabezpečiť,“ uviedol marketingový manažér spoločnosti Budiš Vladimír Krescanko. 

Pozrite si januárovú reportáž z oficiálneho otvorenia nového zálohovania. Nakrúcal Lukáš Zuzelka. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti