Richard Sulík tvrdí, že SaS štátny rozpočet nepodporí: Pod takéto niečo sa určite nepodpíšeme

Richard Sulík tvrdí, že SaS štátny rozpočet nepodporí: Pod takéto niečo sa určite nepodpíšeme
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Marcel Klimek, štátny tajomník ministerstva financií, pozval predstaviteľov poslaneckého klubu SaS na pracovné stretnutie k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2023. V oficiálnej pozvánke stojí, že je rezort financií pripravený zodpovedať všetky otázky a vysvetliť prípadné nejasnosti.

Strana SaS sa však rokovaní nezúčastní, oznámil dnes jej predseda Richard Sulík. Dodal, že štátny rozpočet nepodporia.

Dôvodov je podľa slov bývalého ministra hospodárstva veľa. Menuje však tri hlavné dôvody: rekordný deficit, chýbajúce výdavkové limity a vyše tri miliardový balík, ktorý bude mať v rukách Igor Matovič.

Prečítajte si tiež:

​Z rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý vláda schválila v polovici októbra, vyplýva, že deficit verejných financií Slovenska by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 %.

Štátny rozpočet neobsahuje výdavkové limity. „Už v apríli tohto roku sme prijali zákon, že výdavkové limity budú v štátnom rozpočte a zrazu tam nie sú. Za toto nás kritizuje aj Európska únia a dokonca nám hrozí tým, že nám skráti alebo zastaví platby z fondu obnovy,“ vysvetľuje Sulík.

„No a do tretice, v štátnom rozpočte je obrovský tri a pol miliardový balík, ktorým bude disponovať výlučne minister financií a bude môcť tieto peniaze používať na rôzne svoje atómovky,“ tvrdí predseda SaS. „Pod takéto niečo sa určite nepodpíšeme,“ dodal exminister.

Pracovné stretnutie sa malo uskutočniť vo štvrtok (10.11.) o 14.00 h na ministerstve. „Ministerstvo financií SR má záujem o vecnú a odbornú diskusiu, no nie cez odkazy v médiách, ale za jedným stolom,“ uviedol štátny tajomník rezortu financií v pozvánke.

„Pán štátny tajomník, ak teda bola vôľa rokovať, tak škoda, že ste to nevyužili v lete. Dali sme na to veľký časový priestor, ale namiesto ochoty a rokovania sme sa dočkali len útokov a urážok,“ hovorí Sulík.

Ministerstvo financií je presvedčené, že prípadné rozpočtové provizórium by spôsobilo významné hospodárske škody celej slovenskej ekonomike – občanom aj firmám.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.