Inflácia v Maďarsku raketovo rastie. V októbri dosiahla 26-ročné maximum

Inflácia v Maďarsku raketovo rastie. V októbri dosiahla 26-ročné maximum
Zdroj: TV Markíza

Inflácia v Maďarsku prekročila v októbri 21 percent, čo predstavuje najvyšší rast spotrebiteľských cien za viac než štvrťstoročie. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje maďarského štatistického úradu, píšu agentúry Bloomberg a portálov RTTNews a tradingeconomics.

Spotrebiteľské ceny v Maďarsku sa v októbri medziročne zvýšili o 21,1 percent, čo predstavuje najvyššiu mieru inflácie od septembra 1996. V septembri vzrástli o 20,1 percent.

Výrazne sa pod prudký rast spotrebiteľských cien podpísali ceny potravín a energií. Ceny potravín sa zvýšili medziročne o 40 percent, čo je viac než dvojnásobok v porovnaní s priemerom v Európskej únii. Prudko vzrástli najmä ceny vajec, v medziročnom porovnaní až o 92 percent. Výrazne však rástli aj ceny chleba, syrov a ďalších mliečnych produktov.

Ceny energií vzrástli o 64,4 percenta a ceny tovarov dlhodobej spotreby o 14,9 percenta. Zvýšili sa aj ceny alkoholu a tabakových výrobkov, a to o 12,8 percenta.

Prečítajte si tiež:

Najvyšší rast za viac než štvrťstoročie zaznamenali aj jadrové ceny, teda očistené o nestabilné ceny potravín a energií. Takzvaná jadrová inflácia dosiahla v októbri 22,3 percenta, čo predstavuje najvyššiu úroveň od júna 1996. V septembri dosiahla 20,7 percenta, pričom ekonómovia očakávali jej zrýchlenie na 21,4 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Maďarsku zvýšili v októbri o 2 percentá. Oproti vývoju v septembri sa tak medzimesačná inflácia zmiernila, keď v septembri dosiahla 4,1 percenta.

Pozrite si aj reportáž o inflácii na Slovensku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti