Roky sľubovaného cestného ťahu od Prešova na Poľsko sa azda dočkáme skôr. Môžu za to vládne opatrenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Via Carpathia. Takto sa volá medzinárodný cestný koridor zo severu na juh Európy. Poliaci ho v pohraničí budujú aj od mesta Rzeszow po hranicu so Slovenskom.  

Poliaci majú jasnú nielen vizualizáciu, ale jasno majú aj v tom, kedy budú so svojou rýchlostnou cestou na našej hranici. Mal by to byť prelom rokov 2026 a 2027.

Na Slovensku sme však stále len v rovine príprav. Zrejme aj pod tlakom Poliakov ministerstvo dopravy presadilo vo vláde urýchlenie všetkých procesov.

Podľa doterajších pravidiel to so slovenským napojením na poľskú rýchlostnú cestu vyzeralo takto.  

Prečítajte si tiež:

Národná diaľničná spoločnosť by zmluvu so zhotoviteľom pri ideálnom scenári podpísala najskôr v roku 2030. Pri reálnom scenári, počítajúcom s odvolaniami neúspešných uchádzačov, by to bolo okolo roku 2036.

Teraz vláda prijala materiál, podľa ktorého sa čas na prípravu R4 od Prešova po hranicu s Poľskom môže skrátiť až o 18 mesiacov. Na našu cestu však severný sused bude tak či onak čakať.  

„Pri využití všetkých akceleračných mechanizmov by v prípade PPP modelu financovania koncesionár mohol byť v ideálnom prípade obstaraný najskôr v druhej polovici roka 2026 a celá stavba hotová najskôr v roku 2032,“ uviedol Martin Petro z Odboru komunikácie Ministerstva dopravy SR.

Viac si môžete pozrieť v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.