Kauza okolo Dráčika neutícha. Po Legu sa ohradil ďalší výrobca hračiek

Predajňa hračkárstva Dráčik
Predajňa hračkárstva Dráčik Zdroj: TVNOVINY.sk

Kauza okolo Dráčika neutícha. Po Legu sa ďalší výrobca hračiek ohradil voči názorom majiteľa hračkárstva. Okrem toho sa na sociálnych sieťach šíri iniciatíva na jeho bojkot. A do príbehu ešte môže vstúpiť aj polícia.

Idete si nakúpiť hráčky a namiesto toho si ako hlavnú informáciu na stránke prečítate kontroverzné vyjadrenia na celospoločenské témy. V takomto móde funguje už niekoľko mesiacov hračkárstvo Dráčik. Autorom textov je majiteľ Dušan Víglaský.

Zákazníci si tak mohli prečítať odkazy, ktoré popierajú očkovanie, nesúhlasia s obrannou dohodou s USA či komentujú vojnu na Ukrajine. Nedávno pribudol aj komentár, ktorý bol namierený proti LGBTI+ komunite.

Po Legu odsudzuje slovník Dráčika aj ďalší výrobca

Pred pár dňami na situáciu zareagoval jeden z najväčších dodávateľov Dráčika, nadnárodná spoločnosť Lego.

„Boli sme sklamaní, keď sme videli komunikáciu na webe Dráčik, a pozastavili sme propagačnú inzerciu, zatiaľ čo situáciu preskúmavame,“ napísala spoločnosť na sociálnej sieti.

Teraz sa pridal ďalší výrobca a dodávateľ hračiek spoločnosť ALBI.  

„S názormi pána Víglaského nesúhlasíme a dištancujeme sa od nich. Medzi naše firemné hodnoty patria okrem iných tolerancia a rovnoprávnosť,“ uviedla pre TVNOVINY.sk marketingová špecialistka ALBI Ivana Šulganová.

Zároveň dodala, že radosť je potrebné prinášať všetkým bez ohľadu na pohlavie, vek, sexuálnu orientáciu alebo politickú príslušnosť.

Či spoločnosť urobí aj nejaké kroky v oblasti obchodného partnerstva, je otázne.

„Ďalší postup je už internou záležitosťou našej firmy,“ podčiarkla Šulganová.

Oslovili sme aj ďalšieho veľkého dodávateľa Dino Toys, spoločnosť zatiaľ na naše otázky neodpovedala.

Prečítajte si tiež:

​Niektorí dávajú ruky preč, iní nemôžu nič urobiť

Na druhej strane, menší dodávateľ ADC Blackfire dáva od celej kauzy ruky preč.

„Nijako nekomentujeme názory našich zamestnancov, obchodných partnerov či ďalších spolupracovníkov. Plne rešpektujeme slobodu názoru každého z nás. Viac sa k tejto téme nechceme vyjadrovať,“ odkázala nám marketingová manažérka spoločnosti Kateřina Hejlová.

Podobne sa k tomu stavia aj spoločnosť Merkury Toys.

„Hračkárstvo Dráčik síce ponúka naše stavebnice, ale priama spolupráca medzi našou firmou a firmou Tinaco (Dráčik) neexistuje. Stavebnice pre Dráčik dodáva niektorý z našich obchodných partnerov. Z tohto dôvodu ani nemáme možnosť nejako ovplyvniť aktivity na ich stránke,“ uviedol obchodný manažér spoločnosti David Hornych.

Obrátili sme sa aj na veľké obchodné centrá, v ktorých Dráčik sídli.

„Čo sa týka stratégii a marketingových aktivít našich nájomcov v rámci online priestoru - tam, žiaľ, nemáme žiadny priamy dosah. Je to plne v ich zodpovednosti, čo a akým spôsobom komunikujú,“ vysvetlila PR manažérka Eurovea Oľga Hammer.

Ak by sa však podľa nej niečo podobné udialo v kamennej predajni, vtedy by obchodný dom mohol zasiahnuť.

Nákupné centrum Bory poslalo len krátke stanovisko, v ktorom komunikuje, že sa nechce k danej veci vyjadriť. Ostatné oslovené centrá na naše otázky nereagovali.

Prečítajte si tiež:

​Polícia sa zatiaľ tvári neurčito

Názorom, ktoré prezentuje hračkárstvo, sa venuje aj občianska iniciatíva. Tá považuje prezentovaný obsah za nemorálny a snaží sa rôznymi spôsobmi vytvoriť tlak na výrobcov hračiek, aby s Dráčikom ukončili spoluprácu.

Na sociálnych sieťach sa objavila aj informácia, že prípadom sa zaoberá polícia. Prezídium však túto informáciu priamo nepotvrdilo, ale ani nevylúčilo.

„Polícia neustále preveruje všetky zistené alebo oznámené skutočnosti, ktoré by mohli mať charakter protiprávneho konania. V prípade zistenia a potvrdenia takýchto skutočností postupujeme podľa zákona. Polícia sa každým prípadom zaoberá individuálne. Ďalšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ uviedla hovorkyňa PPZ Karolína Barinková.

​Majiteľ Dráčika ďakuje za podporu

Samotný Dráčik na naše otázky nereagoval, ale majiteľ Dušan Víglaský pred pár dňami napísal svoje stanovisko na stránku hračkárstva. Upozornil na to portál čas.sk.

Na úvod ľuďom poďakoval za podporu a je rád, že až toľkým záleží na osude Slovenska.

„Svet, respektíve ľudia, sa v mnohom zbláznili. Biele vyhlasujú za čierne a čierne za biele, mier za vojnu a vojnu za mier. Prečo to robia? Možno sa boja, neveria si, chcú škodiť alebo pre peniaze. Opakujú niekoho názor, lebo si myslia, že ich to zachráni. Lepšie by bolo, keby hľadali pravdu. Možno ešte potrebujú čas,“ napísal Víglaský.

Pozrite si najnovší diel relácie Hoax týždňa s Martinom Prôčkom. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.