Elektromobily budú oproti spaľovacím motorom v nevýhode. Nová emisná norma zmeria aj prachové častice

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ekoaktivisti ostali tentoraz zaskočení. Norma EURO 7 mala byť taká prísna, že automobilkám by sa už od roku 2025 fakticky neoplatilo vyrábať autá so spaľovacími motormi.

Nakoniec je všetko inak. Limity pre skleníkové plyny ostávajú viacmenej rovnaké a nové pravidlá sa zamerajú na úplne inú oblasť.

Definitívny koniec „spaľovákov“ by tak mal prísť až v roku 2035, meškanie definitívnej verzie emisnej normy však podľa motoristického novinára Václava Lipavského automobilky aj tak poškodilo.

„Neskoré oznámenie normy EURO 7 bolo veľkým problémom aj preto, že nevedeli, ako majú nastaviť nové spaľovacie motory a či sa vôbec majú púšťať do ich ďalšej evolúcie,“ hovorí Lipavský.

Prečítajte si tiež:

​Podľa neho nie je ešte definitívne isté ani to, či v roku 2035 naozaj prestanú do nových áut montovať spaľovacie motory.

„V hre sú totiž ešte syntetické palivá z obnoviteľných zdrojov a Únia stále nevie, či im dá definitívnu stopku, alebo ich povolí,“ dodal.

Novinkou a istotou však je, že EURO 7 si prvýkrát posvieti aj na ekologickosť elektromobilov, konkrétne na otery z bŕzd a otery z pneumatík.

Tu však budú elektromobily znevýhodnené. V porovnaní so „spaľovákmi“ sú niektoré aj o stovky kilogramov ťažšie, a teda brzdy aj pneumatiky ničia oveľa viac. Z váhy batérií sa pritom asi uberať nebude.

Viac sa dozviete v reportáži v hornej časti článku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.