Na nútený prechod k elektromobilom zostáva len 13 rokov. Potom môže prísť kolaps

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budeme si aj po roku 2035 kupovať autá so spaľovacími motormi? Jasno v tom nemá ani Európska komisia. Na nútený prechod k elektromobilom zostáva len 13 rokov a v Bruseli si, zdá sa, začínajú uvedomovať, že to môže spôsobiť poriadny kolaps.

Člen eurokomisie Thierry Breton preto žiada už o štyri roky spraviť revíziu, či je na takéto niečo Európa vôbec pripravená. Z dielne Európskej komisie sa takéto hlasy v minulosti neozývali.

Eurokomisár pre vnútorný trh Breton hovoril tentoraz aj za automobilový priemysel. Prechod z benzínu a nafty k elektromobilom môže podľa neho ohroziť jedno z kľúčových odvetví, od ktorého závisí aj Slovenská republika.

„V stávke je napríklad strata 600-tisíc pracovných miest v automobilovom priemysle a nadväzných odvetviach,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

To nie je všetko. Už o sedem rokov má podľa smelých plánov jazdiť po Európe 30 miliónov elektromobilov.

„Je potrebné urobiť kompletne celú revíziu všetkých energetických koncepcií, pretože my dnes začíname úplne nanovo,“ vysvetľuje expert na elektroenergetiku Andrej Hanzel.

Slovensko by podľa neho prechod na elektromobilitu zvládlo najmä vďaka jadrovým elektrárňam. Celá Európa však bude podľa eurokomisára potrebovať viac zelenej elektriny a tá nie je zadarmo, rovnako ako elektromobil.

„Keď bude elektromobil drahý, tak si ho ľudia nekúpia a to je problém pre ekonomiku. Ekonomika potrebuje vysokú mobilitu obyvateľstva a potrebuje veľký počet áut v obehu,“ tvrdí motoristický novinár Václav Lipavský.

Ako uvádza Andrej Hanzel, očakávajú sa aj malé problémy s nabíjaním v husto obývaných oblastiach, pretože tam nie je dostatočný distribučný výkon.

Dobre vybavení zatiaľ nie sme

Európa potrebuje až sedem miliónov nabíjacích staníc, dnes ich má 350-tisíc. Aj na tie potrebuje kvantá medených káblov a v Európe ich nemáme.

Presné dáta podľa Hanzela nie sú, analýzy sa teda robia iba ťažko.

Aj preto sa eurokomisár zdôrazňuje, že Európa si nemôže dovoliť pri zákaze spaľovacích motorov akékoľvek zlyhanie.

Ak by sa v roku 2035 mali na európskom trhu ponúkať iba čisto elektrické vozidlá, to podľa eurokomisára neznamená, že o spaľovacie motory nemá záujem zvyšok sveta. Preto vyzýva európske automobilky, aby spaľovacie motory naďalej vyvíjali a vyrábali a mohli ich tak exportovať do sveta.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.