Milujete mäso, no straší vás vyššia cena? Takto viete pri varení poriadne ušetriť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rast cien sa stále nezastavil a platí to aj pri mäse a výrobkoch z neho. Mäsiar a šéfkuchári nám prezradili niekoľko užitočných tipov, ako byť pri mäse šetrný. Jednak pri jeho kupovaní, ale aj pri jeho spracovaní, keď môžete ušetriť aj viac ako tretinu ceny.

Mäso majú Slováci radi a kupujú ho často. Podľa Štatistického úradu cena za nákup mäsa tvorí až viac ako 4 a pol percenta všetkých našich výdavkov. Priemerný Slovák mesačne minie celkovo na potraviny takmer 220 eur. A len za mäso zaplatí okolo 50 eur.

Liekom na infláciu pri mäse a mäsových výrobkoch by mohli byť pokojne tri jednoduché zásady - pracovitosť, trpezlivosť a zdravý sedliacky rozum.

„Ľudia sa často mylne domnievajú, že za mäsové výrobky s tretinovým obsahom mäsa zaplatia tretinovú cenu,“ povedal Boris Halaj z portálu Mäsodomov.

Opak je však pravdou. Vo výrobkoch s nízkym obsahom mäsa kupujeme vlastne mäso najdrahšie. Riešením je – napríklad pri šunkách – výrobok, ktorý má vysoký obsah mäsa. A navyše si ho nechať nakrájať na tenko.

„Pri kvalitných mäsových výrobkoch s obsahom mäsa na 80 percent platíme za mäso paradoxne najnižšiu cenu,“ približuje Halaj.

Prácnejšie riešenie, ako ušetriť, využívajú viacerí. Kúpia bravčovú polovicu a spracujú si ju sami. „Môžeme ušetriť 20 až 30 percent. Samozrejme, vyžaduje si to určitú zručnosť,“ dodáva.

Svoje spraví aj teplota v rúre

Aj pri balenom mäse zo supermarketu veľakrát platíme iba za svoju pohodlnosť. „Ušetriť doma môžeme na mäse aj v tom, že namiesto krájaného si kúpime mäso v celku. V konečnom dôsledku, to, že ho niekto nakrája, ho môže predražiť o 30 percent,“ konštatuje šéfkuchár Ján Duda.

Platí to aj pri hydine. Samostatné kuracie prsia budú drahšie ako celé kura, ktoré doma rozporciujeme.

„Z jedného kuraťa dokážeme spraviť napríklad aj celý nedeľný obed,“ dodáva.

Mimoriadnu pozornosť si zaslúži aj teplota, pri ktorej mäso pečieme, ale i čas. „Rúra ide na nižšiu teplotu dlhší čas. Tým pádom aj spotreba je nižšia, ako keď ju ‚vybombujeme‘ na nejakých 250,“ hovorí šéfkuchár Branislav Michalčík.

Ekonomicky efektívne môže byť aj nočné pečenie. Šťavnaté mäso tak upečiete pri teplote 80 stupňov Celzia a aj úbytok na váhe bude minimálny.

Platiť v mäsiarstve menej môžeme aj vtedy, ak siahneme po iných častiach mäsa a jedálniček spestríme napríklad aj vnútornosťami. Ich cenovka je niekedy aj polovičná oproti bežnému mäsu.

Viac si pozrite v reportáži priloženej vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.