Potraviny extrémne zdraželi. A bude ešte horšie (+ porovnanie cien)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko už viac ako rok čelí masívnemu zdražovaniu. Ľudí okrem cien energií a pohonných hmôt najviac trápia stále rastúce ceny potravín. Štatistický úrad teraz zverejnil najnovšie dáta.

Zdražovanie stále neutícha. Už niekoľko mesiacov po sebe inflácia rastie dvojciferným tempom. V auguste vyskočila na necelých 15 percent a je najvyššia od začiatku storočia. Ceny nepretržite rastú už takmer rok a pol.  

V porovnaní s minuloročným októbrom Slovákov prioritne trápia ceny potravín, ktoré ukrajujú výraznú časť z rodinných rozpočtov. Tie v globále zdraželi o viac ako 26 percent.

„Infláciu ťahali v októbri nahor hlavne ceny potravín a energií, ktorých rast sa ešte zrýchlil. Práve toto sú položky, na ktoré míňame až zhruba polovicu našich celkových výdavkov. Zvyšovanie cien je ale dnes citeľné vo všetkých oblastiach nášho života,“ uviedla analytička Jana Glasová.

​Najviac zdraželi tri základné potraviny

Najvýznamnejší vplyv na zdražovanie mal najmä rast cien mäsa, mlieka, syrov, vajec a zeleniny. Prvý raz od začiatku roka mierne klesli ceny olejov a tukov a znížili sa aj ceny ovocia.

Keď to rozmeníme na drobné, tak rekordérmi, čo sa týka rastu cien, boli tri základné potraviny – syr, hovädzie mäso a mäsové výrobky.

Kým za kilogram syru eidam sme pred rokom zaplatili viac ako sedem eur, tak teraz je už o tri eurá drahší. Hovädzie mäso (1kg) zdraželo zas o dva a pol eura  a mäsové výrobky v priemere o takmer dve eurá.

Prečítajte si tiež:

​Potraviny budú výrazne zdražovať aj naďalej

Inflácia výrazne neustúpi ani v nasledujúcich mesiacoch. Zlacňovanie preto netreba očakávať v žiadnej oblasti.

„Očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch sa bude inflácia držať nad hranicou 15 percent. Ceny potravín budú v nasledujúcich mesiacoch rásť, a to z dôvodu rastúcich cien energií aj z dôvodu horšej úrody vo viacerých európskych krajinách, ktoré trápili suchá,“ vysvetlila Glasová.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti