Hostia si priplatia a bude im chladnejšie. Slovenské kúpele bojujú s nárastom cien energií

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chladnejšie je v izbách aj v bazénoch a pre klientov je menej postelí. Slovenské kúpele bojujú s nárastom cien energií a vyššími mzdovými nákladmi. Hostia si budú musieť priplatiť aj za samotné kúpeľné pobyty.

Pri liečebných procedúrach neušetria kúpele nič. Teploty sú jasne dané. Pri všetkom ostatnom však ubrať musia, vrátane wellnessu.

Prekurovanie izieb je minulosťou

„Teplotu sme aktuálne už znížili na to prípustné minimum, ktoré určuje vyhláška. Aj čo sa týka teplej úžitkovej vody, tiež sme išli na minimum podľa vyhlášky,“ povedal generálny riaditeľ Bardejovských Kúpeľov Pavol Menšík.

Zmenu komfortu pocítia aj hostia v izbách. „Skôr sme tie izby prekurovali, ako mali nejaký ten štandard. Teplota bude 20, 21, 22 stupňov. Určite nie 24 či 25, ako sme mali v minulosti,“ povedal Menšík.  

Prečítajte si tiež:

Bardejovské Kúpele očakávajú v budúcom roku štvornásobný nárast cien energií. Generálny riaditeľ tvrdí, že tomu musia prispôsobiť aj šetriace opatrenia.

„Oproti iným kúpeľom máme nevýhodu, že naša minerálna voda je studená, čiže nemáme termálne pramene a my tú minerálnu vodu musíme nahrievať plynovými kotlami,“ skonštatoval riaditeľ Bardejovských Kúpeľov.

Vyššie ceny pobytových balíčkov

Jedným z opatrení je napríklad to, že Bardejovské Kúpele nebudú minimálne počas zimy prevádzkovať všetky ich ubytovacie zariadenia. Otvoriť plánujú len veľké hotely Alexander a Ozón. V týchto dvoch zariadeniach chcú prežiť zimu.

Na troch hlavných kúpeľných budovách, vrátane dvoch hotelov, tiež chystajú montáž fotovoltických panelov.

„Aktuálne máme vybratú firmu, ktorá nám to bude realizovať, čakáme na schválenie žiadosti o pripojenie do siete, aby sme nejakým spôsobom vedeli vykompenzovať ten nárast a elektrickú energiu si vyrábať samostatne,“ povedal Menšík.   

Konkrétnejšie plánovať nedokážu. Nepoznajú totiž detaily očakávanej štátnej pomoci a chýbajú aj informácie od zdravotných poisťovní.

„Určite budeme dvíhať aj my ceny pobytových balíčkov. Čo sa týka doplatkov, tak očakávame možno zdvojnásobenie tých doplatkov, ktoré boli v tomto roku, ale bude to závisieť od sezóny,“ uzavrel generálny riaditeľ. 

Letné kúpele na Sliači

Obavy pred zimou majú aj na Sliači. O to viac, že tunajšie kúpele pôvodne projektovali s prívlastkom „letné“.

Staré budovy energeticky nestíhajú. V januári a vo februári sú preto kúpele už tretí rok zatvorené. Pred touto zimou vymenili všetky svietidlá.

„Je to vo veľkých stovkách, možno tisíckach žiaroviek, keďže hovoríme o všetkých izbách, chodbách, osvetleniach v kúpeľnom parku, v kúpeľnom dome, v reštauráciách, v jedálňach, úplne všade,“ uviedol Martin Beňuch, riaditeľ Kúpeľov Sliač.

Prečítajte si tiež:

​Ďalšiu úsporu majú priniesť novinky v kuchyni. „Nahradili sme staré, takmer 20 či 30-ročné zariadenia úplne novými. Sú napríklad na princípe indukcie, kde je to varenie rýchlejšie, aj energeticky efektívnejšie,“ tvrdí riaditeľ.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.