Poliaci urobili zásadné rozhodnutie. Potešia sa aj Slováci (+ porovnanie cien)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Slováci sú v pozore. Poliaci sa totiž chystajú prekopať protiinflačné opatrenia, keďže dočasne znížená DPH čoraz viac zaťažuje štátny rozpočet. Už dnes je isté, že škrty sa nedotknú potravín, otázne sú však ceny palív.

Keď Poliaci v polovici januára oznámili, že znižujú DPH na potraviny a palivá, tak to spôsobilo značný ohlas aj na Slovensku. Už dovtedy boli ceny oproti našim výrazne nižšie.

Po prvom februári, kedy toto opatrenie vstúpilo do praxe, sa cenové nožnice ešte viac otvorili a na poľských pumpách nastal hotový ošiaľ. V kombinácii s lacnými potravinami, na ktoré tiež začala platiť znížená DPH, Slováci zrazu na jednu „otočku“ ušetrili desiatky eur.

Táto situácia je na poľsko-slovenskom pohraničí už niekoľko mesiacov, pričom určite pretrvá ešte do konca roka. Od prvého januára však poľská vláda chystá zmeny. Už teraz verejne komunikuje, že pri niektorých segmentoch dočasne znížená DPH skončí.

„Od 1. januára určite ponecháme nulovú DPH na potraviny,“ oznámil v pondelok štátny tajomník ministerstva financií Artur Soboń.

Ide tak o dobrú správu aj pre Slovákov. Ilustrujeme to na malom nákupe základných potravín. Kým u nás zaplatíme za mlieko, maslo, chlieb, šunku a vajcia 8 eur, tak v Poľsku je to o 2 eurá menej. Nakupujúci najviac ušetrí na masle, ktoré je takmer o polovicu lacnejšie.

V praxi to znamená, že len pri pár položkách je takýto nákup lacnejší až o 25 percent.

Prečítajte si tiež:

​Ceny palív môžu vystreliť nahor   

Či však Poliaci nechajú zníženú DPH na palivá, je nateraz otázne. Ak by ju vrátili z 8 na 23 percent, ceny na pumpách by sa výrazne priblížili k tým slovenským.

Momentálne je rozdiel na úrovni 25 centov na liter. Pri priemernej 50-litrovej nádrži tak vodiči ušetria približne 15 eur.

​Slováci okrem potravín a palív objavili aj čaro lacných poľských liekov a lekárenských výrobkov. U našich severných susedov ich totiž dokážu zohnať v niektorých prípadoch až o polovicu lacnejšie.

„Tým, že máme malé deti, tak nakupujeme hlavne plienky a nejaké tie ovocné kašičky a v niektorých prípadoch, keď je ešte aj akcia, tak to vyjde skoro o polovicu lacnejšie než u nás,“ uviedol Martin, ktorý chodí do Poľska pravidelne nakupovať.

Prečítajte si tiež:

​Aj sami sme sa pozreli na ceny niektorých liečiv či doplnkov. Napríklad Panadol Extra je lacnejší o takmer euro a Panadol Femina až o euro päťdesiat.

Nurofen pre deti (sirup), ktorý stojí viac ako sedem eur, v Poľsku necelých päť. Sušené mlieko je zasa v priemere o tri eurá lacnejšie.

​Zvýšený záujem Slovákov potvrdzujú aj poľskí lekárnici.

„Kupujú výživové doplnky, na srdce, vitamíny, občas kozmetiku, podľa toho, aká je sezóna. V zime prípravky proti prechladnutiu, na zvýšenie imunity, v lete krémy na opaľovanie,“ uviedol lekárnik z poľského mestečka Dukla Pawiel Kogut.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.