Premiér Heger: Vláda pomôže poskytovateľom sociálnych služieb, dostanú 20 miliónov eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda poskytne poskytovateľom sociálnych služieb jednorazovú protiinflačnú pomoc vo výške 20 miliónov eur. Informoval o tom v stredu po rokovaní vlády premiér Eduard Heger (OĽANO) za účasti ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), ako aj ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Poskytovateľ sociálnej služby musí žiadosť o dotáciu na inflačnú pomoc spolu s požadovanou prílohou doručiť ministerstvu práce do 2. decembra.

"Balík pomoci, ktorý vyčleňujeme pre poskytovateľov sociálnych služieb, je vo výške 20 miliónov eur. Z tejto sumy im pomôžeme uhradiť časť nákladov a zvládnuť tak vysoké ceny energií či infláciu. Pomoc smeruje pre ambulantné, pobytové, ale aj podporné služby," priblížil predseda vlády.

Podľa Krajniakových informácií je v ambulantnej forme sociálnych služieb 40.719 klientov, v pobytovej forme 47.492 klientov a v podporných službách minimálne 422 klientov.

"Na verejných poskytovateľov sociálnych služieb, ktorí majú 58.920 klientov, pôjde z balíka pomoci 12 miliónov eur. Približne 8 miliónov eur pôjde pre neverejných poskytovateľov s 29.291 klientmi," doplnil.

Najviac z balíka pomoci dostane podľa ministra práce Prešovský kraj, a to 3,5 milióna eur. Najmenej, a to 2,1 milióna eur, dostane Bratislavský kraj.

"V piatok (18. 11.) by malo byť zverejnené v Zbierke zákonov príslušné nariadenie vlády. V pondelok 21. novembra na ministerstve práce zverejníme podklady, ako možno o pomoc žiadať. Do 2. decembra budeme evidovať žiadosti tak, aby sme ešte v tomto roku pomoc vyplatili. Dotácia je napočítaná podľa druhu poskytovanej služby," dodal Krajniak.

Vzor žiadosti o pomoc aj s podmienkami jej poskytnutia zverejní ministerstvo práce na svojom webovom sídle do 7 dní od účinnosti nariadenia vlády. Podmienkou na poskytnutie dotácie je, že sa sociálna služba začala poskytovať najneskôr od 1. januára 2022. Rovnako obsadenosť miest v zariadení sociálnej služby musí byť minimálne 50 % z registrovanej kapacity.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.