Daň z liehu sa možno zvýši o 30 percent. Liehovarníci vyrátali, o koľko zdražie pálenka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budú Slováci riskovať a budú si alkohol načierno páliť doma? Do druhého čítania sa v parlamente dostal návrh novely, ktorá by daň z liehu zvýšila o 30 percent.

Pálenice už teraz cítia, že ľudia váhajú, lebo ceny rastú aj bez toho. Od nového roka si zrejme za pálenku priplatia nielen štamgasti.

Navštívili sme viacero páleníc pod Tatrami, liehovarníci už si prípadné zvýšenie ceny alkoholu, ak by poslanecký návrh prešiel, prepočítali. O koľko by zdražel liter pálenky sa dozviete v reportáži Jána Tribulu vyššie.

S vyššou cenou v pálenici potom prichádza nový problém - domáce pálenie alkoholu. Okrem toho, že so sebou nesie bezpečnostné riziká, hrozia zaňho aj prísne tresty. A to už aj za držbu takýchto zariadení.

Kým ľudia sú väčšinou skeptickí a myslia si, že ten čo si rád vypije, by aj plot predal, len aby mal na pálenku, odborník si myslí, že zvýšenie dane môže pomôcť. Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica tvrdí, že zdraženie môže znížiť počet alkoholikov. Viac v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti