Kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine nemusí byť to najhoršie, čo postihlo svet. V Číne tiká časovaná bomba

Kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine nemusí byť to najhoršie, čo postihlo svet. V Číne tiká časovaná bomba
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Len ťažko by ste vo svete hľadali taký úspešný ekonomický príbeh, aký sa písal v posledných desaťročiach v Číne. Tá sa vypracovala z “montážnej dielne” na druhú najsilnejšiu ekonomiku sveta. Dnes sa ale zdá, že krajina, ktorá je hlavným zdrojom globálneho ekonomického rastu, sa môže stať jeho príťažou. 

V Číne sa stupňuje napätie v súvislosti s prehlbujúcimi sa vnútroštátnymi problémami a pribúdajú ďalšie. Kríza na realitnom trhu, vysoká nezamestnanosť a útlm hospodárskeho rastu teraz doplnili násilné protesty v uliciach, ktoré vyvolala stratégia nulovej tolerancie voči covidu.

Podľa niektorých odborníkov Čína smeruje ku kolapsu, čo by vyvolalo jednu z najväčších celosvetových hospodárskych kríz v histórii.

Prečítajte si tiež:

Sociálne nepokoje by mohli prerásť do povstania

​S ohľadom na charakter tamojšieho režimu, ktorý sa snaží, aby z krajiny neprenikli von žiadne negatívne informácie, je ťažké určiť skutočný rozsah vnútropolitických problémov.

Informácie, ktoré sa postupne vyplavujú na povrch, však naznačujú, že Čína čelí vážnym politickým a ekonomickým problémom. Svoj cieľ, dosiahnuť rast HDP o 5,5 percenta, sa Pekingu ani zďaleka splniť nepodarí a čínska mena jüan je na ceste k najhoršiemu kurzu za niekoľko uplynulých dekád.

​V obrovskej kríze je tamojší trh s nehnuteľnosťami, keď masy ľudí odmietajú platiť hypotéky. Krízu zhoršuje aj rekordná miera nezamestnanosti mladých ľudí a dôsledky klimatickej krízy, píše portál BBC.

Fínsky ekonóm Tuomas Malinen z Univerzity v Helsinkách tvrdí, že čínska ekonomika smeruje k takmer neodvrátiteľnému kolapsu. „Na nohách ju držia iba neúnavné a absolútne neudržateľné dlhové stimuly,“ uviedol v komentári v The Epoch Times.

Ekonomické zrútenie Číny by podľa neho položilo vládnuci režim. „Hospodársky kolaps Číny by priniesol vážne sociálne nepokoje a dokonca by viedol k otvorenému povstaniu,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Zrútenie čínskej ekonomiky by vyvolalo celosvetovú krízu

​K výraznému nárastu nespokojnosti obyvateľstva Číny prispievajú aj opatrenia v súvislosti s vládnou stratégiou nulovej tolerancie voči covidu. Vyvrcholilo to násilnými protestmi v 14-miliónovom meste Kuang-čou. Demonštrácie sú pri tom v Číne vzácnou udalosťou.

Aktuálna situácia tak svedčí o tom, že hnev a zúfalstvo tamojšieho obyvateľstva už prekročili kritickú hranicu. Práve protipandemické opatrenia sú významným faktorom, ktorý výrazne poškodzuje čínsku ekonomiku, a to naprieč rôznymi odvetviami.

​Prípadný politický a ekonomický kolaps Číny by mal drastické celosvetové dôsledky. Globálna ekonomika je totiž od Číny silne závislá.

Zrútenie čínskej ekonomiky by podľa expertov mohlo mať ešte vážnejšie následky ako to bolo pri ekonomickej kríze spustenej bankrotom investičnej banky Lehman Brothers v roku 2008 či v prípade vypuknutia vojny na Ukrajine a následnej energetickej krízy.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o summite EÚ zameranom na riešenie energetickej krízy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.