Nečakaný zvrat na pumpách: Ceny rýchlo poklesli. A pôjdu ešte nižšie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Nečakaný vývoj na benzínkach. Čierne scenáre sa totiž nenapĺňajú, naopak, za ostatné dni sa ceny pobrali viackrát nadol. Analytik pritom predpovedá ďalšie zlacňovanie.  

Ešte koncom októbra cena nafty dosiahla historické maximá. Presne tak ako na začiatku prázdnin sa liter predával za euro deväťdesiatpäť. Odborníci pritom predpovedali, že pokorí aj dvojeurovú hranicu.

Situácia je po viac ako dvoch týždňoch opačná. Pumpári niekoľkokrát prepísali cenníky, až kým jej cena nepadla o takmer 15 centov. V súčasnosti tak liter stojí o niečo viac ako euro osemdesiat.  

„Príčinou je výrazný pokles veľkoobchodných cien na celom európskom trhu. Ponuka nafty sa zvýšila, keďže sa obnovila produkcia vo francúzskych rafinériách a zároveň je miernejšia zima. Vďaka tomu je menšia spotreba vykurovacieho oleja,“ uviedol hlavné dôvody analytik Boris Tomčiak.

Aj predikcia do najbližších dní vyzerá celkom priaznivo. Cena nafty má totiž ešte výraznejšie zlacnieť.

„Pokles cien bude ešte pokračovať. U nafty očakávame do konca mesiaca zlacnenie o ďalších sedem centov na liter,“ dodal Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​Aj cena benzínu klesne

Vodiči tankujúci benzín už dlhodobejšie platia za liter niečo viac ako euro sedemdesiat. A ani pri tomto palive sa to výrazne meniť nemalo. Nečakane však pod túto hranicu padol. Liter stojí v priemere euro šesťdesiatsedem. Podľa analytika pôjde cena ešte nižšie, no nie tak výrazne ako pri nafte.

„U benzínu očakávame tiež zlacnenie o približne tri centy. Aj v prípade tohto paliva nastalo zníženie veľkoobchodných cien,“ ozrejmil Tomčiak.

Z dlhodobého hľadiska netreba očakávať cenovú stabilitu.

„V priebehu zimy budú ceny palív rozkolísané a najmä u nafty je možné i opätovné zdraženie. S príchodom jari sa situácia upokojí a mal by sa odštartovať stabilnejší trend poklesu cien,“ uzavrel Tomčiak.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.