Školské obedy budú drahšie, no mali by byť kvalitnejšie. Pozreli sme sa na to, o koľko stúpne ich cena

Školské obedy budú drahšie, no mali by byť kvalitnejšie. Pozreli sme sa na to, o koľko stúpne ich cena

Dobrá ale aj zlá správa pre rodičov. Školské obedy budú drahšie, no mali by byť kvalitnejšie. Minister školstva po tlaku jedální zdvihol tzv. finančné pásma. Poplatky tak môžu na mesiac stúpnuť aj o 20 eur. 

Školské jedálne už mesiace upozorňujú na to, že živoria. Musia totiž variť podľa tabuliek z roku 2019, kedy boli ceny energií a potravín oveľa nižšie.

„Toho ovocia je naozaj menej. Pred tým deti mali ovocie skoro ku každému obedu. Teraz je to poskromnejšie,“ priblížila riaditeľka základnej školy Dudova v Bratislave Hana Závodná.

O koľko si rodičia priplatia?

Aby školské jedlo bolo hodnotné a nutrične vyvážené, kuchárky musia čarovať. Problém s cenou a kvalitou školských obedov sa dlho odkladal. Bývalý minister sa neodvážil zdvihnúť ceny.

Ten súčasný nové finančné pásma podpísal. „Od prvého januára 2023 budú väčšie príspevky na potraviny na prípravu teplého jedla v školskej jedálni,“ vyhlásil minister školstva Ján Horecký.

Rodičia si teda za obedy priplatia. Pozrime sa na to, o koľko. Ak teraz škola varí podľa tretieho pásma, žiak druhého stupňa platí 1,30. Po novom to bude o 60 centov viac. Mesačne to robí rozdiel asi 12 eur.

Škola ale môže variť aj podľa piateho pásma. V takom prípade by išlo o 20 eurové zvýšenie.  

„Budeme môcť sa vrátiť k starým tradíciám. To ovocie bude skoro každý deň, aj čerstvá zelenina, šalátik,“ povedala Závodná.

Prečítajte si tiež:

Podľa ktorého pásma budú školy variť, ešte nevedia. Rozhoduje totiž o tom mestské alebo obecné zastupiteľstvo. Majú na to čas do konca februára.

„Verím, že čo najskôr sa bude zastupiteľstvo to snažiť odobriť, ale aj keď budeme v tom najnižšom finančnom pásme, ceny porastú,“ skonštatovala riaditeľka školy v Hlohovci Denisa Králičová.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.