Hodnota stravného lístka už onedlho stúpne. Rezort práce reaguje na rast cien

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budeme si môcť dovoliť bohatšie obedy. Hodnota stravného lístka od nového roka stúpne o 30 centov. Potvrdilo to ministerstvo práce. Minimálna hodnota gastrolístkov sa zvýši zo súčasných 4,80 na 5,10 eura. Rezort tým reaguje na rast cien.

Samozrejme môže zamestnávateľ poskytnúť aj vyšší príspevok na stravu. Stále tiež platí, že si zamestnanec môže vybrať, či chce dostávať gastrolístky alebo hotovosť.

Minimálna hodnota gastrolístka je podľa Zákonníka práce (ZP) 75 % stravného na pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 6,80 eura je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,10 eura. 

Zvýšením stravného na pracovné cesty MPSVR reaguje na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Stravné na pracovné cesty sa naposledy upravovalo opatrením o sumách stravného od 1. septembra. V auguste 2022 dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní v SR hodnotu 105, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5 percentuálnych bodov. Za základňu sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.