Množstvo ľudí nechce, aby Sociálna poisťovňa vyplácala ich rodičom rodičovský dôchodok. Narážajú však na problém

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nielen tí, ktorých deti sú nezamestnané či robia v zahraničí. Časť rodičov nemusí dostať na budúci rok rodičovský dôchodok, aj keď ich synovia a dcéry platia odvody. Množstvo ľudí už bombarduje Sociálnu poisťovňu s tým, že nechcú, aby štát ich rodičom extra príspevok vyplácal. Problém je, že na to potrebujú vedieť rodné číslo otca či mamy, ktorých možno nikdy ani nevideli.

Pol druha percenta z príjmu každého dieťaťa, ktoré na Slovensku platí odvody. Podľa ministerstva práce by väčšine dôchodcov na budúci rok mal vylepšiť príjem rodičovský bonus. Biologickým rodičom či osvojiteľom ho bude automaticky financovať štát, pracujúcich to nebude stáť nič navyše.

„Malo by to byť asi 820-tisíc dôchodcov, ktorí budú poberať dodatočné prostriedky,“ predstavil plán Milan Krajniak.

V skutočnosti ich ale môže byť menej. Aj nám do redakcie chodia otázky, ako sa dá odmietnuť rodičovský bonus.

Prečítajte si tiež:

​„Dobrý deň, som v situácii, kedy chcem, aby rodičovský bonus k dôchodku dostala len mama. Otca nepoznám, neplatil na mňa ani výživné, nevidím dôvod mu niečo platiť,“ píše sa v jednom z e-mailov, ktoré nám teraz viacerí píšu.

„Je potrebné doručiť vyhlásenie, ak si neželáte, aby jednému alebo obom rodičom bol poskytnutý rodičovský bonus,“ radí hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Poznáte rodné číslo?

Kto chce rodičovi stopnúť bonus, musí v tlačive vyplniť jeho rodné číslo. To môže byť problém, ak sa napríklad roky nevídate. Poisťovňa radí, že ho nájdete vo svojom rodnom liste. Platí to však len pre mladších, narodených po roku 1995. 

„Dožadovala som sa informácií a odporučili mi, že mám ísť na matriku. Nechápem, prečo nepožadujú radšej údaje o rodičovi, ktorému chcem prispieť, tie by som získala hneď,“ konštatuje diváčka v reakcii na zmeny.

Ako sme zistili, ani na matrike nemusíte uspieť.

„Ak je rodič narodený pred rokom 1954, takéto rodné číslo nevieme poskytnúť, lebo nie je zapísané v matričných knihách,“ tvrdí matrikárka na mestskom úrade v Rožňave Jana Mandátová.

Ministerstvá aj Sociálna poisťovňa už vedia, že je problém, na ktorý sa nemyslelo. Najnovšie sa dohodli, že rodné čísla si vedia zistiť aj sami. No až od decembra.

Prečítajte si tiež:

​„Vychádzame v ústrety. Pokiaľ niekto nevie rodné číslo, stačí, keď príde s vyhlásením do pobočky Sociálnej poisťovne a naši kolegovia mu pomôžu,“ uzatvára hovorca Kontúr.

Ak odmietate bonus pre rodiča, stačí, ak formulár donesiete do poisťovne či pošlete cez e-formulár do konca februára budúceho roka. Potrebný je aj vtedy, keď bonus má miesto biologického rodiča dostať náhradný rodič, určený súdom. 

Kto nemá s bonusom problém, nemusí robiť nič. Poisťovňa ho biologickým rodičom vyplatí automaticky v jednom balíku v priebehu budúceho roka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.