Vieme, koľko budú stáť Vianoce. Analytici odhadli, ako porastú ceny potravín zo štedrovečerného stola

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vieme, koľko budú stáť tento rok Vianoce. Zdražovanie mení plány Slovákov a mnohí už teraz hovoria o skromnejších sviatkoch. Analytici odhadli, ako porastú ceny potravín zo štedrovečerného stola. Potraviny majú byť o 30 percent drahšie ako pred rokom.

Keď to rozmeníme na drobné, chlieb o tretinu a o 34 percent bude v decembri drahšie mäso. Vianočný kapor zdražie o 18 percent. Oleje pôjdu podľa odhadu analytikov medziročne hore až o 56 percent. Ovocie bude o pätinu drahšie a len o čosi viac porastie cena zeleniny. 

To, že Slováci plánujú cez Vianoce šetriť, potvrdzuje aj prieskum. Až dve tretiny domácností chcú osekať výdavky. Len približne jedna tretina opýtaných plánuje minúť na Vianoce toľko isto ako pred rokom. No a iba dve percentá Slovákov plánuje bohatšie Vianoce ako tie vlaňajšie.

Prečítajte si tiež:

V tomto miléniu ešte ceny žiaden mesiac nerástli tak rýchlo ako v októbri. Obchodníci nestíhajú meniť cenovky. Takmer 15-percentná inflácia urobila Slovákom v peňaženkách riadny prievan.

„Vianoce budú skromnejšie. Tridsaťštyri percent Slovákov plánuje šetriť na darčekoch, 14 percent na jedle a približne toľko isto aj na zábave a na zimných dovolenkách,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Psychológ radí investovať do vecí, ktoré rodinu spájajú a stmeľujú. Rozhodne sa podľa neho v takejto situácii oplatí povedať nie zbytočným dlhom.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti