Stovky miest zažehnali kritickú situáciu, vláda im zastropovala ceny energií. Má to však háčik

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niektorí sa tešia, iným sa nepáči, že pomoc prichádza neskoro. Hlohovec, Stropkov, Gelnica a ďalšie stovky miest a obcí po celom Slovensku zažehnali kritickú situáciu. Vláda im zastropovala ceny energií. Má to ale jeden podstatný háčik.  

Vypnuté verejné osvetlenie alebo zatvorené hokejové štadióny. Starostovia a primátori sa na vysoké ceny sťažovali už vo februári. Účty za energie im narástli astronomicky.

Vláda najnovšie prišla s riešením. Samosprávam zastropovala elektrinu a plyn. Ak budú ceny nad istou úrovňou, väčšinu zvýšených nákladov im preplatí štát.

„Týmto pokryjeme a prevedieme celé Slovensko cez energetickú krízu,“ vyhlásil premiér Eduard Heger.

Prečítajte si tiež:

Po vládnej tlačovke sa ale samosprávy rozdelili na dva tábory. Väčšina starostov sa za pomoc poďakovala. Koncom roka ich čakajú schvaľovania rozpočtov a s vidinou cenových stropov sa im bude lepšie plánovať. Starosta Veľkého Šariša verí, že vďaka zastropovaniu ušetria na verejnom osvetlení až 30-tisíc eur.

No sú aj starostovia, ktorí nadšenie krotia. Stropy na energie totiž budú platiť až od Nového roka a iba na tri mesiace. Stále je v hre aj čierny scenár. Pomoc samosprávam nemusí byť nakoniec žiadna a to v prípade, ak v parlamente neprejde štátny rozpočet.

Minister hospodárstva to povedal na rovinu. „Bude menej energie, bude menej svetla, bude menej tepla,“ skonštatoval Karel Hirman.

Téme sme sa venovali v reportáži hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.