V obývačke nekúri, aby ušetrila. Dôchodkyňa Viera už nevládze splácať základné účty

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Takmer každý druhý dôchodca už žije pod hranicou chudoby. Stále rastúca inflácia spôsobila, že od začiatku roka sa do biedy prepadlo ďalších takmer 200-tisíc seniorov. Ekonómovia vyzývajú vládu, aby v budúcoročnom rozpočte rátala s pomocou penzistom. Inak mnohí už nebudú zvládať platiť ani základné účty.

Doma nás privítala pani Viera Dobrová z Veľkokrtíšskeho okresu. Po smrti manžela sama žije v malom domčeku. V obývačke má chladno, kúri len v kuchyni, aby dačo ušetrila. 

„Ja mám dôchodok 470 eur. Na plyn, elektriku, potraviny, lieky ide veľa,“ hovorí nám Viera.

„Keď všetko poplatím, ostane mi menej ako 300 eur. Snažím sa, aby som čím menej toho minula,“ priblížila pani Viera.

Na začiatku tohto roka bolo podľa štatistík pod hranicou chudoby 300-tisíc seniorov. Medzitým ale inflácia meraná na dôchodcovských výdavkoch vystrelila k vyše 13 percentám. Podľa ekonóma sa tak dá za chudobného považovať už každý s príjmom pod 480 eur. 

Prečítajte si tiež:

„Ak si zarátame zdražovanie v podstate všetkého, tak máme skoro pol milióna seniorov, ktorí sú pod hranicou chudoby. Je tam obrovský počet žien,“ hovorí Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík.

„Keď idem do obchodu, tak kúpim len to, čo je v akcii alebo mi dcéra donesie. Pomáhajú mi, keď sa dá,“ hovorí pani Viera.

Seniori patria medzi ohrozené skupiny, ktorým výdavky na jedlo ukroja takmer polovicu celého dôchodku. Priemernému penzistovi tak zostáva na potraviny asi päť eur na deň. 

Cítia to už aj organizácie, ktoré pomáhajú tým najbiednejším. Čoraz častejšie sa k nim za pár drobných chodia naobedovať nielen ľudia bez domova.

Prečítajte si tiež:

„Stane sa, že k nám prídu ľudia, ktorí síce bývajú, ale už im nezostáva dostatok financií na to, aby si dokázali zabezpečiť stravu do konca mesiaca. Sú to aj ľudia v dôchodkovom veku,“ potvrdzuje riaditeľka organizácie Vagus Alexandra Kárová.

Tento rok je pritom podľa očakávaní pre zdražovanie len zahrievacím kolom. Dôchodky síce pôjdu hore v januári o takmer 12 percent, no dôchodcovská inflácia môže byť budúci rok až 17-percentná.

Ekonómovia vyzývajú vládu, aby penzie valorizovala častejšie. Prípadne seniorom pomohla s výdavkami na energie, lieky a potraviny.

„Akékoľvek navýšenie inflácie o ďalšie percento bude pre nich likvidačné. Vláda musí znížiť ceny za lieky, možno aby vôbec neplatili, aj v potravinách je priestor,“ dodáva analytik Halás.

Minister práce hovorí, že tento rok vláda pomohla trinástymi a teraz v decembri aj štrnástymi dôchodkami. V budúcom roku chystá energošeky či dotované ceny energií.

„Myslím si, že 80 percent dôchodcovských domácností bude mať nárok na takúto pomoc,“ uviedol Milan Krajniak.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti