Maďarsko trpí nedostatkom pohonných hmôt. MOL zastavil dodávky pre 250 čerpacích staníc

Maďarsko trpí nedostatkom pohonných hmôt. MOL zastavil dodávky pre 250 čerpacích staníc
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL zastavila dodávky pohonných hmôt pre 250 čerpacích staníc. Opatrenia zdôvodnili poklesom dovozu ropy z Ruska a zvýšeným dopytom súvisiacim s cenovým stropom pre pohonné hmoty, ktorý zaviedla maďarská vláda. MOL informáciu potvrdil pre portál Portfolio.

Spoločnosť MOL uviedla, že obmedzila dodávky zákazníkom, ktorí nepatria pod kritickú infraštruktúru a nie je tak povinná ich zásobovať. Dodala, že opatrenie sa týka 250 maloobchodníkov, ktorí prevádzkujú zhruba 13 percent čerpacích staníc v Maďarsku. Podľa firmy je opatrenie „nevyhnutné na zachovanie dodávok vo všetkých častiach krajiny“.

Maďarský Zväz nezávislých čerpacích staníc v otvorenom liste požiadal firmu MOL aj premiéra Viktora Orbána, aby opatrenia zrušili a pomohli malým maloobchodným predajcom pohonných hmôt. Podľa zväzu sa obmedzenie dodávok dotkne pätiny čerpacích staníc, napísala agentúra Reuters.

Prečítajte si tiež:

​Dôvodov, prečo k obmedzeniam dodávok dôjde, je podľa štátnej spoločnosti niekoľko. Portfolio uvádza, že jedným z nich je zastropovanie cien z novembra 2021, ktoré sa niekoľkokrát predlžovalo a potrvá do konca roka 2022.

Maximálna cena benzínu a nafty bola stanovená na 480 forintov za liter (v prepočte 1,33 eura). To malo za následok zvýšenie dopytu po pohonných hmotách, ktorý MOL z dlhodobého pohľadu nemohol uspokojiť. Maďarsko tak siahlo na ropné rezervy a uvoľnilo z nich štvrtinu. Práve tieto rezervy sa teraz snaží doplniť, čo je ďalší dôvod na obmedzenie dodávok pre čerpacie stanice.

Problémy spôsobil aj výpadok ropovodu Barátság vedúceho cez Ukrajinu, ktorý odstavili po zásahu trafostanice ruskou raketou. Posledným dôvodom boli komplikácie spojené s plánovanou odstávkou rafinérie v Pešti, pre ktorú MOL očakáva stratu výrobnej kapacity.

Čerpacia stanica v Bardejove, ktorá vznikla pod oknami bytovky, po rokoch sporov privítala prvých zákazníkov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.