Poliaci chystajú rázny rez. Zabolí aj Slovákov (+ porovnanie cien)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Koniec lacného tankovania v Poľsku. Miestna vláda totiž podľa poľských médií v utorok rozhodne o konci dočasného zníženie DPH na palivá. Ceny na pumpách tak u našich severných susedov poskočia nahor a budú zhruba na rovnakej úrovni ako na Slovensku.

Keď v polovici januára Poliaci oznámili, že znižujú DPH na potraviny a palivá, spôsobilo to značný ohlas aj na Slovensku. Už dovtedy boli ceny oproti našim výrazne nižšie.

Po prvom februári, kedy toto opatrenie vstúpilo do praxe, tak na slovensko-poľskom pohraničí nastal hotový ošiaľ. Slováci zrazu na jednu „otočku“ ušetrili desiatky eur. Od prvého januára však poľská vláda chystá zmeny.

Ceny palív skokovo porastú  

Jedna z nich je aj koniec zníženej DPH na palivá.

„Budeme musieť obnoviť vyššie sadzby DPH nielen v prípade elektriny, ale aj v prípade palív a hnojív,“ uviedol v poľskom rozhlase podpredseda vlády a minister pre štátne aktíva Jacek Sasin.

Poľská vláda by to mala podľa miestnych médií oficiálne oznámiť na utorkovom zasadnutí.

V praxi by to znamenalo, že sa od nového roka vráti DPH na palivá z 8 na 23 percent, čo by sa automaticky prejavilo aj na benzínkach.

„Zvýšenie cien bude individuálne od benzínky po benzínku, avšak dá sa predpokladať, že pôjdu hore minimálne o 15 percent,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Po prepočte by v priemere liter benzínu či nafty zdražel o dvadsať centov, čím by sa ceny palív vyrovnali tým na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

​Potraviny zastanú výrazne lacnejšie

Poliaci už minulý týždeň oznámili, že sa nulová DPH bude od nového roka naďalej vzťahovať na potraviny.

„Od 1. januára určite ponecháme nulovú DPH na potraviny,“ uviedol štátny tajomník ministerstva financií Artur Soboń.

Kým u nás zaplatíme za mlieko, maslo, chlieb, šunku a vajcia 8 eur, tak v Poľsku je to o 2 eurá menej. Nakupujúci najviac ušetrí na masle, ktoré je takmer o polovicu lacnejšie.

Prečítajte si tiež:

​Slováci sú nemilo prekvapení

Slováci zo slovensko-poľského pohraničia zostali z týchto zmien nemilo prekvapení.

„Zvykol som vždy spájať jedno s druhým, teda nákup s tankovaním, no keď Poliaci vrátia daň z palív na pôvodnú hodnotu, tak už to asi príliš neoplatí. Uvidím v januári,“ uviedol Martin z malej obce pri Svidníku.

„Bývam blízko, takže ja si už toľko na tú prvú poľskú čerpačku raz za čas vybehnem. Aj keď ušetrím pár centov na litri, v konečnom dôsledku som ešte vždy zarobil,“ mieni Dušan z obce pri hranici s Poľskom.

„Keď to naozaj tak bude, že rozdiel bude minimálny, tak ja už do Poľska tankovať nebudem chodiť. Jedine, že pôjdem aj za niečím iným,“ uzavrel Jozef zo Svidníka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.