FOTO: Rusi „neprekvapili“. Vzkriesený Moskvič je v skutočnosti klon známej čínskej značky

FOTO: Rusi „neprekvapili“. Vzkriesený Moskvič je v skutočnosti klon známej čínskej značky
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Rusko chce po odchode západných automobiliek v snahe kompenzovať nedostatok nových vozidiel oživiť výrobu legendárnej značky Moskvič. V skutočnosti však pôjde o prebrandované automobily čínskej firmy JAC, píše portál ruského denníka Komsomolskaja Pravda.

Vzkriesenie zaniknutej značky inicioval odchod Renaultu z ruského automobilového trhu v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Kontrolný podiel v moskovskej továrni, v ktorej sa pred renaultmi vyrábali práve moskviče, francúzska automobilka predala mestu Moskva.

Moskovský starosta Sergej Sobjanin ešte v máji vyhlásil, že v továrni zachovajú pracovné miesta a obnoví výrobu moskvičov. Produkcia automobilov by sa podľa neho mala spustiť už v decembri.

​Ešte počas tohto roka by chceli v továrni vyrobiť 600 automobilov vrátane 200 elektromobilov. V roku 2023 by malo zo závodu vyjsť 50-tisíc vozidiel a v roku 2024 dvojnásobok.

Moskovská radnica a najväčší ruský výrobca nákladných automobilov Kamaz sa v auguste dohodli na investícii 5 miliárd rubľov (84 miliónov eur).

Prečítajte si tiež:

​Potvrdili sa predpoklady, podľa ktorých sa v moskovskej automobilke miesto Renaultov budú vyrábať čínske autá, konkrétne mierne upravený model JAC JS4, ktorý sa bude volať Moskvič.

Podľa Komsomolskaja Pravda by mal nový Moskvič stáť v prepočte 24-tisíc eur, drahšia benzínová verzia zhruba 32-tisíc eur.

Značka Moskvič vznikla v roku 1930 a fungovala až do roku 1991. Podľa analytickej agentúry Autostat je po celom Rusku stále registrovaných približne 200-tisíc moskvičov.

V archívnej reportáži sme sa venovali možným dôsledkom automobilovej krízy vyvolanej nedostatkom súčiastok a drahými energiami.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti