Ako bezpečne naštartovať v zime motor? Trik spočíva v správnom otočení kľúča

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/Andrey_Popov

Zima klope na dvere a na mnohých miestach už začína mrznúť. To znamená, že vodiči by mali myslieť na viacero dodatočných pravidiel. Jedno z najdôležitejších je samotný proces naštartovania, pričom hlavnú rolu zohráva poloha kľúča.

Sadnete, naštartujete a idete preč. Počas zimy treba dať motoru o pár sekúnd viac. A to tým, že kľúč v zapaľovaní len pootočíte, chvíľu počkáte a následne naštartujete.

„V prípade naftových motorov je dôvodom tohto čakania čas potrebný na zohriatie žhaviacich sviečok. Ľudovo nazývaný žhavič je súčiastka, ktorá sa musí zahriať elektrickým prúdom, a tak pripraviť valce naftového motora na jeho prácu - žhavič sa zohrieva niekedy aj na 1000 °C,“ vysvetlil pre náš portál Erik Stríž, motoristický novinár z portálu autoviny.sk.

Tento proces žhavenia zvyčajne trvá tri až 5 sekúnd, no pri starších vozidlách to môže trvať aj dlhšie.

„Všeobecne odporúčam, aby pri pootočení kľúčika motorista vyčkal asi 5 sekúnd, kým celkom otočí kľúč a naštartuje motor,“ dodal Stríž.

Prečítajte si tiež:

​Môže prísť aj k poruche 

Ak motor podľa odborníka naštartujeme kľúčom okamžite bez čakania, obyčajne bude protestovať, štartovať dlho alebo sa prvý vznet vôbec nepodarí dosiahnuť.

„Stáva sa, že žhaviče časom prichádzajú o svoju účinnosť, pretože cez ne pri každom štarte prechádza veľký elektrický prúd. Vtedy naftové auto štartuje pomaly, roztrasene, citeľne ťažko, hoci batéria je v dobrom stave. Žhaviče je potrebné vymeniť - obyčajne k tomuto dochádza práve v zimnom období,“ ozrejmil Stríž.

Ani pri benzínovom motore nie je na škodu dodržiavať tento postup, ale nie je to nevyhnutnosť.

„Pri benzínových motoroch ide o spustenie všetkých elektrických okruhov, ale potreba čakania nie je doslova nevyhnutná, pretože sviečky vytvárajúce zážih-iskru sú už vtedy pripravené,“ uzavrel Stríž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.