Akcia verzus bežná cena spred roka. Pozrite sa, čo spôsobilo masívne zdražovanie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Slovensko už viac ako rok čelí masívnemu zdražovaniu. Ľudí okrem cien energií a pohonných hmôt najviac trápia stále rastúce ceny potravín. Tie sú už tak vysoko, že tovary v zľavách sú drahšie ako bežné ceny pred rokom.

Zdražovanie stále neutícha. Už niekoľko mesiacov po sebe inflácia rastie dvojciferným tempom. V októbri vyskočila na necelých 15 percent a je najvyššia od začiatku storočia. Potraviny, ktoré ukrajujú výraznú časť z rodinných rozpočtov, zdraželi o viac ako 26 percent.

„Infláciu ťahali v októbri nahor hlavne ceny potravín a energií, ktorých rast sa ešte zrýchlil. Práve toto sú položky, na ktoré míňame až zhruba polovicu našich celkových výdavkov. Zvyšovanie cien je ale dnes citeľné vo všetkých oblastiach nášho života,“ uviedla analytička Jana Glasová.

Prečítajte si tiež:

​Zľavy citeľne zdraželi 

Mnohí si už všimli, že tovar, ktorý v súčasnosti obchody ponúkajú v akcii, je drahší, ako bežná cena toho istého tovaru pred rokom.

Sami sme si porovnali súčasné zľavy cez letáky obchodných reťazcov s tými minuloročnými.

Napríklad 250-gramové maslo dnes kúpite v akcii za 2,4 eura, pričom pred rokom bežne stálo 1,99 eura. V akcii ste si ho dokonca mohli kúpiť za 1,5 eura.

Podložka s 30 vajcami pred rokom stála v akcii 2,59 eura, tento mesiac ich v zľave zoženiete za 4,39 eura.

Aj kurča v akcii je dnes o približne 50 centov drahšie, ako jeho bežná cena koncom minulého roka.

Podrobné porovnania nájdete v priloženej tabuľke.   

​Horšie je, že inflácia výrazne neustúpi ani v nasledujúcich mesiacoch. Zlacňovanie preto netreba očakávať v žiadnej oblasti.

„Očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch sa bude inflácia držať nad hranicou 15 percent. Ceny potravín budú v nasledujúcich mesiacoch rásť, a to z dôvodu rastúcich cien energií aj z dôvodu horšej úrody vo viacerých európskych krajinách, ktoré trápili suchá,“ uzavrela Glasová.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.