Kauza Dráčik už presahuje naše hranice. Kontroverznými komentármi sa zaoberá česká polícia

Hračkárstvo Dráčik
Hračkárstvo Dráčik Zdroj: TVNOVINY.sk

Kauza okolo Dráčika stále neutícha. Po výrobcoch hračiek Lego a Albi sa ozvala aj česká polícia. Tá sa teraz pozrie na kontroverzné výroky Dušana Víglaského. Majiteľ Dráčika totiž svoje príspevky neuverejňuje len na slovenskej web stránke, ale aj na jej českej mutácii.

Idete si nakúpiť hráčky a namiesto toho si ako hlavnú informáciu na stránke prečítate kontroverzné vyjadrenia na celospoločenské témy. V takomto móde funguje už niekoľko mesiacov hračkárstvo Dráčik. Autorom textov je majiteľ Dušan Víglaský.

Zákazníci si tak mohli prečítať odkazy, ktoré popierajú očkovanie, nesúhlasia s obrannou dohodou s USA či komentujú vojnu na Ukrajine. Nedávno pribudol aj komentár, ktorý bol namierený proti LGBTI+ komunite.

Tieto tvrdenia však majiteľ hračkárstva odmieta. Vraj neuráža homosexuálov, nepriamo nepodporuje inváziu na Ukrajine a nespochybňuje covid.

„Tu uvediem len jedno klamstvo z tisíc. Očkovanie je sloboda. Firma Pfizer sama priznala, že vakcíny neboli testované na zabránenie prenosu vírusu. Zato však vytvárajú hromadu vedľajších účinkov, ktoré boli utajované,“ napísal vo svojom stanovisku.

Prečítajte si tiež:

​Česká polícia v akcii

Jeho výroky momentálne preveruje česká polícia, keďže Dušas Víglaský svoje komentáre uverejňuje aj na českej webovej stránke hračkárstva.  

„Začali sme sa prípadom zaoberať. V tejto chvíli musíme prípad posúdiť a až potom je možné oznámiť, či ide o protiprávne konanie, prípadne o aký druh,“ potvrdila pre české Lidovky hovorkyňa Policajného prezídia Irena Pilařová.

Už pred dvomi týždňami sa na sociálnych sieťach objavila informácia, že prípadom sa zaoberá aj slovenská polícia. Prezídium však túto informáciu priamo nepotvrdilo, ale ani nevylúčilo.

„Polícia neustále preveruje všetky zistené alebo oznámené skutočnosti, ktoré by mohli mať charakter protiprávneho konania. V prípade zistenia a potvrdenia takýchto skutočností postupujeme podľa zákona. Polícia sa každým prípadom zaoberá individuálne. Ďalšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ uviedla pre TVNOVINY.sk ešte 10. novembra hovorkyňa PPZ Karolína Barinková.

Prečítajte si tiež:

​Vzbura Lega a Albi

Ako prvý sa voči Dráčiku ohradil známy výrobca hračiek Lego.

„Boli sme sklamaní, keď sme videli komunikáciu na webe Dráčik, a pozastavili sme propagačnú inzerciu, zatiaľ čo situáciu preskúmavame,“ napísala spoločnosť na sociálnej sieti.

„Situáciu preverujeme v súlade s našimi zásadami a postupmi. Aj keď sa nemôžeme zdieľať podrobnosti o interných postupoch, uisťujeme vás, že to berieme veľmi vážne,“ doplnila pre náš portál PR manažérka Lega Andrea Faflíková.

O pár dní sa pridal ďalší výrobca a dodávateľ hračiek spoločnosť ALBI.  

„S názormi pána Víglaského nesúhlasíme a dištancujeme sa od nich. Medzi naše firemné hodnoty patria okrem iných tolerancia a rovnoprávnosť,“ uviedla marketingová špecialistka ALBI Ivana Šulganová.

Prečítajte si tiež:

​Dráčik vracia úder 

Pre týchto výrobcov má Víglaský odkaz.

„Dráčik má viac ako 100 dodávateľov a iba jeden poslal alibistickú odpoveď, že ruší reklamu na webe, ktorá ani nikdy neexistovala a tou firmou je Lego. Obchodní partneri ma kontaktovali iba z dôvodu podpory,“ reagoval majiteľ Dráčika.

„Firma Albi uviedla, podľa Sme, že Dráčik nie je tolerantný a rovnoprávny. Milé Albi, pošlite mi prosím v čom konkrétne. Ja to vaše vyjadrenie uverejním,“ dodal.

Na záver svojho stanoviska uviedol, že príspevky na stránke hračkárstva bude uverejňovať aj naďalej.

Pozrite si najnovší diel relácie Hoax týždňa

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.