Ceny benzínu a nafty klesajú. A klesať budú aj naďalej

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny na pumpách naďalej klesajú. Nafta padla pod hranicu euro osemdesiat, benzín pod euro sedemdesiat. A ani výhľad do najbližších týždňov nevyzerá vôbec zle.

Ešte koncom októbra cena nafty dosiahla historické maximá. Presne tak ako na začiatku prázdnin sa liter predával za euro deväťdesiatpäť. Odborníci pritom predpovedali, že pokorí aj dvojeurovú hranicu.

Situácia je po necelom mesiaci diametrálne odlišná. Pumpári niekoľkokrát prepísali svoje cenníky, až kým jej cena nepadla takmer o 20 centov. V súčasnosti tak liter stojí v priemere euro sedemdesiatsedem.  

„Pod zlacňovanie ropy sa podpisuje hlavne to, že na trhoch opäť prevládli obavy z toho, že v Číne sa začal výraznejšie šíriť covid a tamojšia vláda opäť zavádza protipandemické opatrenia a lockdowny. Trhy sa teda obávajú poklesu dopytu po rope, keďže Čína je jej najväčším dovozcom,“ vysvetlila analytička Jana Glasová.

Prečítajte si tiež:

​Cena ropy stále klesá

Ceny napokon výrazne neovplyvní ani prichádzajúce embargo Európskej únie na dovoz ruskej ropy a cenový strop na ruskú ropu zo strany G7.

„To bude mať ale zrejme len minimálny vplyv na trhy, nakoľko strop bude vyšší, ako sa pôvodne očakávalo,“ myslí si Glasová.

Navyše, s dlhodobého hľadiska je cena ropy tlačená nadol aj obavami z recesie globálnej ekonomiky. Vzhľadom na tieto faktory je preto predikcia do najbližších týždňov celkom priaznivá.

„Nateraz očakávame, že vzhľadom na vývoj na ropnom trhu by mohlo dôjsť opäť k zlacneniu pohonných látok, a to hlavne v tom prípade, ak sa ceny ropy budú ďalej držať pod 90-dolárovou hladinou,“ vysvetlila Glasová.

Pre predstavivosť, začiatkom tohto týždňa klesla cena ropy na 88 dolárov, aktuálne už atakuje 85-dolárovúä hranicu.

Prečítajte si tiež:

​Aj benzín zlacnie

Pri benzíne je situácia dlhodobo lepšia ako pri nafte. Vodiči tankujúci benzín už dlhodobejšie platia za liter niečo viac ako euro sedemdesiat. V poslednom týždni jeho cena dokonca padla pod túto hranicu.

Momentálne stojí v priemere euro šesťdesiatpäť, no tak ako pri nafte sa očakáva ešte jeho zlacnenie. Z dlhodobého hľadiska však treba očakávať cenové výkyvy.

„V priebehu zimy budú ceny palív rozkolísané a najmä u nafty je možné i opätovné zdraženie. S príchodom jari sa situácia upokojí a mal by sa odštartovať stabilnejší trend poklesu cien,“ uzavrel analytik Boris Tomčiak.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.