Pumpári prekvapili. Benzín je najlacnejší od začiatku vojny

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Vodiči tankujú najlacnejšie od začiatku vojny na Ukrajine. Čoskoro však môžu na pumpách svietiť predvojnové ceny. Tieto dobré správy sa týkajú benzínu, na druhej strane, výrazne padajú aj ceny nafty.

Na začiatku novembra panovali obavy, že ceny palív prekonajú historické maximá zo začiatku leta, teraz je reálna šanca, že čoskoro budeme tankovať za predvojnové ceny. Výrazný cenový prepad zaznamenala hlavne nafta.

„Príčinou je výrazný pokles veľkoobchodných cien na celom európskom trhu. Ponuka nafty sa zvýšila, keďže sa obnovila produkcia vo francúzskych rafinériách a zároveň je miernejšia zima. Vďaka tomu je menšia spotreba vykurovacieho oleja,“ uviedol hlavné dôvody analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Nafta tak za tri týždne zlacnela o viac ako 20 centov, naposledy pumpári prepisovali jej cenu v piatok. Momentálne stojí euro sedemdesiatpäť, majitelia dieselov vďaka tomu tankujú najlacnejšie od apríla. A môže padnúť ešte nižšie.

„Máme tu zimné obdobie, kedy je dopyt po energiách výrazne vyšší ako v iný čas v roku. Keď na trhu bude dostatok nafty, tak môžeme tankovať aj pod 1,70 eura za liter,“ ozrejmil analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

​Benzín je najlacnejší od vypuknutia vojny

Oveľa viac teší motoristov vývoj cien benzínu. Ten sa v piatok dostal na úroveň euro šesťdesiatdva, čo je najnižšia cena od začiatku vojny na Ukrajine.

„Pokiaľ na trh presiaknu informácie o možnej recesii, môžeme očakávať väčší pokles cien ropy na svetových trhoch. Následne cena benzínu bude pod hranicou 1,60 eura za liter,“ myslí si Burda.

A to by už znamenalo predvojnové ceny, keďže tesne pred vypuknutím konfliktu liter benzínu stál euro päťdesiatsedem.  

Ceny napokon výrazne neovplyvní ani prichádzajúce embargo Európskej únie na dovoz ruskej ropy a cenový strop na ruskú ropu zo strany G7.

„To bude mať ale zrejme len minimálny vplyv na trhy, keďže strop bude vyšší, ako sa pôvodne očakávalo,“ uzavrela analytička 365.bank Jana Glasová.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.