USA zakázali predaj a dovoz čínskych smartfónov a sieťového vybavenia Huawei a ZTE

USA zakázali predaj a dovoz čínskych smartfónov a sieťového vybavenia Huawei a ZTE
Huawei - ilustračné foto. Zdroj: Prrofimedia

Americká vláda zakázala predaj a dovoz telekomunikačných prístrojov čínskych výrobcov smartfónov a sieťového vybavenia Huawei a ZTE. Podľa amerického telekomunikačného regulátora FCC predstavujú neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

"V dôsledku nášho nariadenia nemôžu byť povolené žiadne nové zariadenia Huawei alebo ZTE," napísal komisár FCC Brendan Carr na sociálnej sieti. Existuje tiež možnosť zrušenia existujúcich povolení na prístroje týchto čínskych firiem. "Prvýkrát v histórii FCC" sa stalo, že úrad zakázal schválenie nových zariadení z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť.

Rozhodnutie však nie je prekvapivé. Americký prezident Joe Biden minulý rok spečatil vylúčenie sieťového vybavenia firiem Huawei a ZTE z trhu v USA zákonom, čím vo vzťahoch k Číne nadviazal na obchodnú politiku svojho predchodcu Donalda Trumpa. Zákon vtedy získal širokú podporu v radoch demokratov a republikánov.

USA poukazujú na úzke vzťahy Huaweiu s čínskou vládou a úradmi a varujú pred špionážou a sabotážou. Firma tieto obvinenia popiera. Nariadenie sa okrem Huaweiu a ZTE týka aj zariadení Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Digital Technology a Dahua Technology. "Povolenie tiež nemôžu získať nové prístroje Dahua, Hikvision alebo Hytera, pokiaľ FCC neubezpečia, že sa ich prístroje nepoužijú na verejnú bezpečnosť, bezpečnosť vládnych zariadení a ďalšie účely národnej bezpečnosti," uviedol Carr.

Americké sankcie už predtým tvrdo zasiahli Huawei a ZTE.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Telekomunikácie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.