Finančná správa potvrdila pokutu tri milióny eur pre poisťovňu Dôvera

Poisťovňa Dôvera.
Poisťovňa Dôvera. Zdroj: TV Markíza

Finančná správa (FS) SR potvrdila pokutu tri milióny eur pre súkromnú zdravotnú poisťovňu Dôvera. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni.

Dôvera hovorí o stupňujúcej sa šikane zo strany štátu a plánuje podať voči rozhodnutiu súdnu žalobu. Podala tiež trestné oznámenie v súvislosti s podozrením zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Na tlačovom brífingu o tom informoval riaditeľ poisťovne Martin Kultan a partner investičnej skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo Václav Jirků.

Prečítajte si tiež:

"Vo štvrtok (24. 11.) sme dostali rozhodnutie FS SR o tom, že sme, zjednodušene, neoprávnene účtovali o poistnom kmeni. Považujeme to za škandálne, prekvapivé a veľmi 'šikanózne', a to z viacerých dôvodov," uviedol Jirků. Ozrejmil, že pokuta sa týka účtovníctva za rok 2017, no jej podstata súvisí so zaúčtovaním poistného kmeňa po spojení zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo v roku 2009.

Rozhodnutia Úradu pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS), ktorý o pokute rozhodol, a FS, ktorá ju potvrdila, sú podľa Dôvery v zásadnom rozpore s postojmi štátnych orgánov, znalcov a audítorov, ktorí od roku 2009 opakovane potvrdzovali zákonnosť a správnosť konania zdravotnej poisťovne.

"Rozhodnutie ÚVHS sa prekvapivo opiera o právne nezáväzný metodický pokyn, ktorý vznikol až v lete 2020 na pôde Ministerstva financií SR. Pôvodná verzia dokumentu podporovala správnosť postupu účtovania Dôvery, za nejasných okolností však došlo k úplnej zmene jeho záverov," vysvetlil Kultan.

"Môžeme viesť odbornú polemiku o účtovnej transakcii – vzniku Dôvery. No je neakceptovateľné, ak štátny orgán s odstupom viac ako desať rokov takto napadne platnosť vtedajšieho postupu poisťovne aj akcionára, ktorý bol plne v súlade so zákonmi. A urobí tak v rozpore s doterajším postojom samotnej FS SR a ÚDZS, ktoré sa počas uplynulých desať rokov opakovane k tejto transakcii vyjadrovali. Takéto konanie považujeme za nezákonné," doplnil Kultan.  

Prečítajte si tiež:

Zdravotná poisťovňa preto plánuje niekedy začiatkom januára podať správnu žalobu voči rozhodnutiu FS. Zároveň podala trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v súvislosti s konaním určitých osôb, ktorých cieľom má byť poškodenie zdravotnej poisťovne. "Ďalšie trestné oznámenia sa pripravujú," dodal Kultan.

Dodal, že právny rámec, z ktorého Dôvera pri svojom účtovnom postupe vychádzala, sa za celé obdobie od roku 2009 výrazne nemenil, a keď, tak v prospech názoru, ktorý podporuje účtovanie o poistnom kmeni nadobudnutom prevodom. "Z tohto dôvodu je Dôvera presvedčená o správnosti svojho postupu počas celej svojej existencie, roky 2009, 2017 a 2022 nevynímajúc, a víta príležitosť predniesť svoju argumentáciu pred nezávislým a nestranným súdom," doplnil Kultan.

Šéf Dôvery podotkol, že ide o stupňujúcu sa šikanu zo strany štátu. Poukázal pri tom na niektoré kroky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou či opakované diskriminačné zvyšovanie základného imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne na úkor súkromných ZP.

"Finančná správa sa nemôže vyjadrovať k predmetnej kontrole, pretože je viazaná daňovým tajomstvom," uviedla v reakcii hovorkyňa FS Martina Rybanská.

Dodala, že daňové subjekty vo všeobecnosti majú zákonné možnosti, ktoré môžu v prípade nesúhlasu s výsledkom kontroly využiť. "Môžu sa proti rozhodnutiu správcu dane odvolať, po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia môžu podať žalobu na príslušný krajský súd. Zároveň môžu podať žiadosť o odklad platenia dane či zaplatenie dane v splátkach," ozrejmila.

Na možné nadhodnotenie poistného kmeňa Dôvery dlhodobo upozorňuje aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

"To, čo je podľa predstaviteľov spoločnosti Penta a poisťovne Dôvera útokom na ich podnikanie zo strany štátu, je z pohľadu úradu plnenie si zákonných povinností s ohľadom na verejný záujem," reagoval. ÚDZS deklaroval, že postupuje voči zdravotným poisťovniam rovnako, ale nemôže za to, že to jedine Penta pomocou rôznych účtovných operácií vytiahla z verejného zdravotného poistenia stámilióny eur bez odvedenia dane štátu.

"Ak sa dnes štátne orgány vrátane Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou snažia zamedziť takýmto praktikám, nie je to plazivý socializmus, ako to dnes nazval generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan, ale stavanie hrádzí voči bezohľadnému kapitalizmu, ktorý nedbá na záujmy poistencov, drobných akcionárov, súkromných lekárov či lekárnikov," uviedol ÚDZS v stanovisku. Zopakoval, že Penta na Slovensku buduje zdravotnícky konglomerát.

ÚDZS zdôraznil, že zdravotníctvo financované z verejného zdravotného poistenia musí zostať solidárne a dostupné každému poistencovi. "Očakávame, že pripravované reformy, z ktorých časť je zahrnutá aj v Pláne obnovy a odolnosti SR, povedú aj k jeho vyššej kvalite. Verejnosť určite uvíta, keď sa k tomuto reformnému snaženiu pripojí aj investičná spoločnosť Penta namiesto vyvolávania konfliktov so štátom a podávania súdnych žalôb. Je čas spojiť sily, nemyslieť len na osobné zisky, ale sústrediť sa na poistencov," uzavrel úrad.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.