Pre domácnosti sa cena elektriny nezmení, plyn aj teplo zdražie o 15 %. Na boj s krízou dostanú 3000 eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Účty slovenským domácnostiam za elektrinu na budúci rok neporastú.

Domácnostiam by sa v roku 2023 mala zvýšiť cena plynu o 15 % a o 15 % aj cena tepla.

„Vláda dá v budúcom roku na každú domácnosť 3-tisíc eur na pomoc s energetickou krízou,“ oznámil to na tlačovej konferencii po rokovaní vlády premiér Eduard Heger (OĽANO).

Nárast cien energií po vládnej pomoci.
Nárast cien energií po vládnej pomoci. Zdroj: TVNOVINY.sk

​Vláda hovorí o historicky najvyššej pomoci pre domácnosti. Heger dodal, že ak by štát nezasiahol, domácnosti by v budúcom roku zaplatili za energie o šesť miliárd eur viac.

Ak by vláda nezasiahla, cena elektriny by narástla o 380 percent, plyn by zdražel o 225 a teplo o 80 percent.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zdôraznil, že zažívame historicky najväčší nárast cien energií na trhoch. Slovensko bude podľa ministra zachovaním tohoročných cien elektriny v rámci Európy jedinečné. Pripomenul sľub vlády z februára po podpise memoranda so Slovenskými elektrárňami o dodávke silovej elektriny, podľa ktorého sa ceny elektriny nasledujúce dva roky nezvýšia. Vláda sa rozhodla zachovať cenu elektriny napriek rastúcim poplatkom za systémové služby.

Zvýšenie cien plynu a tepla o 15 % Matovič zdôvodnil tlakom na úspory. „Pri plyne a teple, keď 15 % ušetríme, zaplatíme to isté, čo v tomto roku,“ dodal Matovič.

Ceny energií pre domácnosti sa vláde podarilo udržať jednak memorandom so Slovenskými elektrárňami, ktoré nezvýšia cenu silovej elektriny, a na druhej strane dotáciami štátu pre dodávateľov energií.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) priblížil konkrétny nárast cien pre jednotlivé typy domácností. Bytom zásobovaným z centrálnych zdrojov tepla by sa mali náklady na energie mesačne zvýšiť o 12 eur, rodinným domom, ktoré využívajú plyn na kúrenie a ohrev teplej vody, sa mesačné náklady zvýšia o 19 eur. V bytoch sa zvýšia náklady na ohrev teplej vody a priame vykurovanie plynom o osem eur mesačne.

Výdavky na dotovanie energií dodávateľom sú podľa Hegera už zakomponované v návrhu štátneho rozpočtu a nezvýšia tak už naplánovaný deficit verejných financií. Vláda na štvrtkovom zasadnutí zároveň schválila nariadenie o všeobecnom hospodárskom záujme, ktorým ukladá dodávať plyn za cenu zvýšenú o 15 %.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.