O štátnom rozpočte budú poslanci hlasovať budúci piatok. Matovič verí, že získa dostatočnú podporu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanci majú o štátnom rozpočte na rok 2023 hlasovať v piatok, 9. decembra o 11.00 h. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) verí, že v parlamente nájdu dostatočnú podporu.

„Zákon o rozpočte je zákon roka. Vieme, že to je komplikované, že sme menšinová vláda s menšinovou podporou v parlamente, ale pevne verím, že v prípade rozpočtu tú väčšinovú podporu nájdeme,“ uviedol vo štvrtok v Národnej rade minister financií Igor Matovič.

Plénum začalo o štátnom rozpočte rokovať v stredu (30.11.), rozprava sa už skončila. Viacerí poslanci sú ochotní návrh podporiť v prípade, ak sa splnia ich podmienky. Napríklad opozičný Smer-SD žiada garanciu predčasných volieb.

Líder OĽANO však nemá isté hlasy ani od svojho hnutia.

Medzi požiadavky skupiny poslancov z OĽANO patrí, aby sa ešte pred schvaľovaním rozpočtu vláda stretla a rokovala so samosprávami tak, aby došlo ku kompenzáciám za výpadky príjmov z daňového bonusu. Druhá požiadavka sa týka zavedenia výdavkových limitov.

SaS avizovala, že návrh rozpočtu nepodporí. Poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS dal návrh, aby parlament vrátil návrh zákona na dopracovanie.

Matovič vyzval poslancov, aby nazerali na návrh rozpočtu bez politikárčenia.

Prečítajte si tiež:

Z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v polovici októbra schválila vláda, vyplýva, že deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 %.

Pre rozpočet neplatí šesťmesačná stopka v prípade neschválenia, takže ho môže vláda predložiť opakovanie a skúšať to viackrát.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.