Maďari uvažujú o konci opatrenia, ktoré aj Slováci vo veľkom využívali

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

V Maďarsku sa idea zastropovaných cien benzínu a nafty rúca ako domček z karát. Niekoľko mesiacov to pritom vyzeralo, aj napriek varovaniam odborníkov, ako skvelý ťah. Teraz našim južným susedom hrozí, že o chvíľu nebudú mať čo tankovať. Maďari preto už hovoria o konci tohto opatrenia.

Maďarsko ako ostrov lacných pohonných látok. Nemôže za to geniálna ekonomická stratégia, ale politické rozhodnutie. Štátom určené ceny, ktoré platia od polovice novembra minulého roka, by mohli od 1. januára skončiť.

Vláda Viktora Orbána totiž uviedla, že toto opatrenie zruší v prípade, keď nebudú dodávky ropy Ural z Ruska dostatočné alebo maďarská rafinéria Danube nebude v plnej prevádzke.

„Samozrejme, že vláda bude aj naďalej robiť všetko pre to, aby zabezpečila bezpečnú dodávku paliva,“ uviedla kancelária predsedu vlády pre maďarský portál ATV.

Slováci sa trhali za lacným benzínom

Necelých 500 forintov za liter benzínu a nafty. Toto opatrenie spôsobilo v prvej polovici tohto roka hotový ošiaľ, keďže vodiči namiesto 1,7 platili zhruba 1,26 eura. Pri priemernej 50-litrovej nádrži tak motoristi mohli ušetriť až 25 eur.

Nával nielen slovenských motoristov čoraz viac spôsoboval Maďarsku problémy so zásobovaním palív. Koncom mája preto maďarská vláda zakázala tankovať za štátom určené ceny motoristom, ktorí nemajú maďarské EČV.

„Zneužívajú situáciu, v ktorej je maďarská cena 480 forintov (1,26 eur) za liter oproti 700- až 900-forintovej cene v iných krajinách Európy,“ uviedol vtedy šéf úradu vlády Gergely Gulyás na tlačovej konferencii. 

Prečítajte si tiež:

​Ani zákaz pre nemaďarských vodičov nepomohol

Ukázalo sa, že ani zákaz tankovania za zľavnené ceny ľuďom zo zahraničia nepomohlo. Maďari preto pokračovali v uťahovaní oprát.  

Pumpy zaviedli denný limit – 50 litrov na jedno tankovanie. Neskôr vstúpilo nariadenie, že za nízke ceny si môžu natankovať len fyzické osoby. Vodiči si navyše smú načerpať palivá len raz za deň, a to na najväčšej sietí benzínok MOL.

Napriek tomu sa situácia na trhu nezastabilizovala, naopak, ešte sa razantne zhoršila.

Spoločnosť MOL totiž koncom novembra uviedla, že obmedzila dodávky pumpárom, ktorí nepatria pod kritickú infraštruktúru a nie je tak povinná ich zásobovať. Ide pritom o stovky malých čerpacích staníc.

Viaceré reťazce tak zaviedli obmedzenia a niektoré hlásia nedostatok benzínu alebo nafty.

Prečítajte si tiež:

​Tankujeme za predvojnové ceny

Mimochodom, ceny ropy na svetových trhoch už niekoľko týždňov klesajú. A aj preto na Slovensku už tankujeme benzín za predvojnové ceny. Liter momentálne stojí 1,57 eura.

Nafta je o 15 centov drahšia, keďže dopyt prevyšuje ponuku, ale aj v tomto prípade by ešte malo prísť k zlacneniu.

Na druhej strane, netreba očakávať cenovú stabilitu.

„V priebehu zimy budú ceny palív rozkolísané a najmä pri nafte je možné i opätovné zdraženie. S príchodom jari sa situácia upokojí a mal by sa odštartovať stabilnejší trend poklesu cien,“ uzavrel analytik Boris Tomčiak.

Pozrite si reportáž o cenách palív z 30. novembra. Nakrúcal René Medzihradský.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.