Zrušili im vlakové spoje počas týždňa. Banská Štiavnica nesúhlasí s novým grafikonom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cestovanie z Banskej Štiavnice a do nej bude zložitejšie. Vlakové spoje počas týždňa zrušia. Cestujúcim to na optimizme nepridáva a radnica bojuje za to, aby spoje zachovali. Vlakové spoje sú počas týždňa využité iba minimálne. Toto tvrdí Železničná spoločnosť.

Podľa primátorky Banskej Štiavnice Nadeždy Babiakovej cez týždeň vlakové spoje využívajú najmä študenti: „Tu sú školy a študenti využívajú vlakové spoje s tým, že je to vlastne otázka cestovania zadarmo. Ak vláda a tento štát raz prijali, že môžu študenti a dôchodcovia cestovať zadarmo, tak treba túto skutočnosť v ekonomike železníc zohľadniť.“

Železničiari vidia využitie trate skôr v turizme. A podľa toho nastavili aj nový grafikon. Po novom by mali vlaky premávať len počas víkendov a sviatkov.

Primátorka prišla s kompromisným riešením: „Ja by som navrhla, keď už nie je možné denné, tak posilnime tieto spoje ešte aspoň pondelky, piatky, aby vlaky mohli využívať aj študenti.“

Ľudia cestujú vlakmi aj do zamestnania či nemocnice vo Zvolene alebo Banskej Bystrici. Primátorka preto oslovila obe železničné spoločnosti, ministrov dopravy aj financií.

Nový grafikon by mal podľa Železničnej spoločnosti platiť od 11.decembra. Pokladajú ho už za uzavretý.

„Nie je možné, aby do každého slovenského mesta bolo najvýhodnejšie spojenie práve to vlakové. Nezodpovedá tomu železničná infraštruktúra našej krajiny ani potrebné toky cestujúcich,“ vysvetlil stanovisko Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. jej hovorca Tomáš Kováč.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.