Vianočné nákupy sa poriadne predražia: Pozreli sme sa, ktoré tradičné potraviny a darčeky zdraželi najviac

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tohtoročné Vianoce zaťažia naše rodinné rozpočty ešte viac ako po iné roky. Pre infláciu išlo hore takmer všetko, a teda aj darčeky a tradičné štedrovečerné dobroty. Príprava Vianoc domácnostiam z účtov odkrojí v priemere vyše 500 eur. Pozreli sme sa na to, ktoré potraviny a darčeky zdraželi najvýraznejšie.

Šťastné a veselé - a drahé. Rátajte s tým, že ak si chcete vianočné sviatky užiť ako po iné roky, budete si musieť priplatiť. Najviac išli s cenou hore potraviny. Nákupy pred Vianocami tradičných potravín nás vyjdú o štvrtinu drahšie.

Na prvom mieste hitparády zdražovania potravín, bez ktorých sa nezaobíde žiadny štedrovečerný stôl, je rastlinný olej. Jeho cena oproti minulému roku stúpla o viac ako 70 percent. Nasleduje kryštálový cukor a polohrubá múka.

Výrazne išlo hore aj maslo, margarín či mlieko. A to sa, samozrejme, premietne do vianočného pečenia. Suroviny pre päť až desať druhov koláčov vás tento rok vyjdú o 40 percent drahšie.

Prečítajte si tiež:

A priplatíme si aj za tradičný zemiakový šalát. Zemiaky zdraželi o 40 percent, vajíčka o vyše 40 percent a majonéza je drahšia o štvrtinu.

Príprava štedrovečernej večere tak oproti vlaňajšku stúpne v priemere zo 120 eur na vyše 150. A to ešte nemáme darčeky.

Podľa prieskumu agentúry Focus plánuje tento rok priemerný Slovák na darčeky minúť 211 eur. Medziročne ide o nárast približne 11 percent.

Najčastejšie plánujeme pod stromček darovať kozmetiku, drogériu, oblečenie, knihy a hračky. Aj darčeky zdraželi, no nie tak výrazne ako potraviny. Štatistiky evidujú nárast od 7 do 15 percent.

O čosi menšie percento obyvateľov plánuje darovať finančnú hotovosť. Štatistici evidujú aj trend ľudí, ktorí si nedarujú nič.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.