Tretí blok atómky v Mochovciach prestal pracovať, počas záťažových testov objavili chybu na reaktore

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najnovší, tretí blok atómovej elektrárne v Mochovciach, prestal pracovať. Pri spúšťaní reaktora objavili drobné netesnosti na jeho hornom bloku.

Reaktor teraz čaká na opravu. Elektrárne objavili chybu počas záťažových testov, z hľadiska bezpečnosti ide teda o dobrú správu.

„Počas fyzikálneho spúšťania 3. bloku, pri opakovanej tlakovej skúške, bola identifikovaná drobná netesnosť na hornom bloku reaktora. Po analyzovaní situácie sme sa rozhodli túto časť technológie pretesniť. Budúci týždeň pokračujeme v nábehu bloku a v testoch fyzikálneho spúšťania. Prvé prifázovanie a pripojenie na sieť je naplánované zhruba na polovicu januára,“ uviedla pre TV Markíza hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Netesnosti sa objavili pár dní po dosiahnutí minimálneho kontrolovaného výkonu. V reaktore už prebiehala reťazová štiepna reakcia, aj keď výkon reaktora bol veľmi blízky nule.

Zlou správou je, že výrobu elektriny v treťom bloku to oddiali minimálne o pár týždňov, možno až o mesiace, čo elektrárňam môže spôsobiť ďalšie vážne finančné problémy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.