V hre je veľké zdražovanie na pumpách. Cena nafty môže budúci rok prekročiť dve eurá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je to iba strašenie motoristov alebo reálny scenár? V hre je veľké zdražovanie na pumpách a to najmä v prípade nafty. Hovorí o tom šéf Slovnaftu Oskar Világi, ktorý na budúci rok nevylučuje ani tankovanie za viac ako dve eurá.

Euro šesťdesiat za benzín a vyše euro sedemdesiat za naftu. Na jeseň ceny na pumpách po dlhšom čase poklesli.

No týmto by sa pozitívne správy mali skončiť. Najvplyvnejší muž Slovnaftu hovorí o čiernom scenári, ktorý má prísť už čoskoro. Môže za to najmä najnovší vývoj na trhu s ruskou ropou, ktorá už odvčera netečie do Európy.

Oskar Világi povedal, že každý desiaty liter, ktorý sa v Európe predával, bol ruský. Ten sa musí nahradiť a výsledok bude jeho nedostatok.

Slovnaft má zatiaľ na ruskú ropu výnimku, do rafinérie prúdi z ropovodu Družba.

Prečítajte si tiež:

No fabrika už od februára nebude môcť predávať produkty z ruskej ropy do zahraničia. A musí si postupne hľadať aj alternatívne ropné trasy a to nebude lacné.

„Cena alternatívnej ropy, čo sme dopravili, bola oveľa vyššia ako aj spracovateľské náklady a všetko ostatné s tým súvisiace, takže pochopiteľne, bude obrovský tlak na ceny,“ priblížil Világi a naznačil, že cena za liter dieslu môže prekročiť dve eurá.

Prečítajte si tiež:

Šéfovi Slovnaftu dávajú za pravdu aj analytici, ktorí hovoria, že minimálne padne psychologická dvojeurová hranica už na budúci rok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.